„Každý rok si píšeme pánubohu o počasí a nevím, co jsme mu udělali, ale vždy nám vyhoví,“ vtipkoval na stanovišti pořadatelů Prvního nasátí 2011 starosta Sdružení dobrovolných hasičů Všechlapy Ivan Brett. Vzápětí ale přiznal fakt, že kdyby nebylo schopného starosty obce Mirka Šnejdara, který hasiče podporuje, neměli by ani soutěžní techniku.

Na všechlapském hřišti bylo v sobotu všechno potřebné včetně dobré a zdravě rivalské nálady i občerstvení, a tak mohl odstartovat 10. ročník Prvního nasátí. Na startu požárního útoku se postupně vystřídalo 17 mužských družstev, tři ženské a 10 dětskýchtýmů z obcí na Nymbursku.

Plné lavičky přihlížejících a fandících bleskově informoval komentátor závodu Jirka Skořepa. Bývalý vyšetřovatel příčin požárů se s hasičskou rodinou prostě odmítl rozloučit, a tak se chopil mikrofonu. Mluví zasvěceně a má respekt.

Ten si získal i ještě mladý velitel SDH Všechlapy a zároveň velitel okrsku Jan Pivko. U hasičů pokračuje ve stopách svého otce a rozhodně mu prý nedělá ostudu. Na přípravách závodů měl lví podíl.

A nejde jen o lecjaký závod. „První nasátí je zároveň první vyzkoušení strojů před sezonou, do té doby máme hadice vklidu,“ vysvětlil s úsměvem starosta Brett a vzpomněl na první nasátí před deseti lety.

V roce 2000 sbor oslavil sté výročí založení a při zářijových oslavách vznikla myšlenka na tradici prvního nasátí. Na skutky došlo hned následující rok.

Výsledky závodů:

MUŽI:
1. Kostomlátky
2. Úmyslovice
3. Pňov A

ŽENY:
1. Dymokury
2. Budiměřice
3. Loučeň

DĚTI – starší:
1. Pátek
2. Mcely
3. Všechlapy

DĚTI – mladší:
1. Kostomlátky
2. Pátek I.
3. Pátek II.

DĚTI – přípravka:
1. Pátek
2. Kostomlátky