Pod kopcem Hůra se jely již tradiční, v pořadí 9. jarní závody v jízdě spřežení, takto memoriálu Viléma Zuvače.

V zelinářské oblasti, kterému nechybí duch Bohumila Hrabala, který nedaleko odpočívá na hradištském hřbitově, se konaly závody plné očekáváných soubojů. Došlo ale i na překvapení.

Od pátku do neděle soutěžili vozatajové v jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží v drezuře, atraktivním maratonu a překážkové jízdě – vozatajském parkuru.

Do kolbiště Pod Hůrou se letos přihlásil rekordní počet účastníků včetně mezinárodní účasti rakouských jezdců. „Závodníků bylo nakonec čtyřiačtyřicet, z Rakouska například Josef Leibetseder junior,“ řekl Nymburskému deníku jeden z organizátorů.

Z amplionů vyhrávala country hudba, zrovna zpíval nesmrtelný Michal Tučný. Slunce se opíralo do závodiště plné spokojených diváků a lidí od koní. Kromě velkolepé podívané na krásné koně, jejichž vykartáčovaná kůže se leskla od slunce, potkáváme v areálu stánky s cetkami, klobásami a vším možným, kde je obtisk koně. „Hele, má i holínky a na nich vyobrazené koně,“ volá na maminku malé dítě.

„Rakušan Josef Leibetseder junior minul v maratonu těsně před výjezdem z vodní překážky poslední průjezd a byl tak pro nedodržení trati ze soutěže vyloučen,“ komentovala Běla Fialová ze zpravodajského serveru o koních a jezdectví Equichannel.cz.

V kategorii pony si Monika Pospíšilová zajistila již pátečními drezurami dostatečný náskok.
Jednospřeží mělo podle Fialové jasného favorita. „Tím byl v maratonu Jan Exnar (JK Hřebčín Favory).

Trať nedělního parkuru postavil Jaroslav Kosař. Jezdci oproti minulým ročníkům letos nově překonávali most.

Slunce se nepřestávalo otírat o koně i diváky. Ti si očividně libovali.