Známý smíšený sbor Vox Nymburgensis oslavil v loňském roce dvacet let od svého založení. Letos na podzim chystá jednu z největších uměleckých cest až do Jižní Ameriky.

Soubor působí při Městském kulturním středisku v Nymburce. V roce 1988 jej založila Jaroslava Mudrochová jako výběrový, operativně přizpůsobivý soubor, jehož aktivity nejsou zaměřeny na určité období, ale v repertoáru má zpěvy od jednohlasého gregoriánského chorálu přes polyfonní skladby renesanční i barokní, klasicistní a romantická díla až po kompozice 20. a 21. století. Nechybí však ani lidové písně a písně dalších evropských národů.
Za dvacet let své existence koncertoval v 11 evropských zemích. Ročně uskuteční kolem dvaceti veřejných koncertů, na nichž dosud zaznělo přes neuvěřitelných 270 větších a menších děl sborové literatury od více než stovky autorů všech stylových období. Mimo jiné byl také iniciátorem vzniku mezinárodního festivalu duchovní hudby v Nymburce, dnes pod názvem Nymburské dny Bohuslava Matěje Černohorského.

Nyní sbor vystupuje od roku 2000 pod vedením Jana Mikuška, prezidentem souboru je Zdeněk Kopecký. V ansámblu aktivně působí kolem 26 členů ve věkové kategorii od 15 do 70 let.

Na podzim letošního roku se Vox Nymburgensis chystá na turné do Jižní Ameriky. „Zatím není nic jistého, protože jsme soubor amatérský a většinu nákladů si musíme hradit sami. Chtěli bychom ale naši cestu uskutečnit. Čekalo by nás mnoho vystoupení na různých místech. Moc doufám, že to vyjde,“ uvedl prezident souboru Zdeněk Kopecký, osvědčený „kapitán“ sboru, který dokormidloval se svými hudebními kolegy zatím nejdále do Argentiny. Nezbývá, než hudebníkům popřát, aby jim podzimní turné vyšlo na jedničku.