Změna pro Nymburk! To je jméno překvapivého vítěze komunálních voleb v Nymburce.

Podle lídra Změny pro Nymburk, dosavadního místostarosty Pavla Fojtíka, výsledek voleb vede k zásadnímu závěru. „Jsme vítěznou volební stranou a mám také nejvíce preferenčních hlasů. Myslím, že to je pochopitelné, že budu usilovat o pozici starosty," řekl Fojtík Nymburskému deníku.

Na druhém místě skončilo hnutí ANO 2011. „Podle výsledků nemám moc šancí stát se starostkou města. Co se týká případných koaličních jednání, je vše otevřené, budeme jednat se všemi," konstatovala Adriena Gabrielová, jednička na kandidátce ANO 2011.

Třetí skončily favorizovaní sociální demokraté. V jejich případě se bezpochyby jedná 
o zklamání a porážku.

Naopak mezi ty, jenž uspěly, se může počítat hnutí Nymburští demokraté, které překročilo patnáctiprocentní hranici a skončilo na čtvrtém místě. „Kromě komunistů se nebráníme jednání s žádným subjektem. Podle našich představ by výsledkem jednání měla být jiná koalice, než vládla v Nymburce dosud," myslí si lídr Jan Ritter.

Není bez zajímavosti, že do rozmezí pěti procent se tak vešly hned čtyři strany či hnutí. Přičemž ani jedna ze stran nepřekonala dvacetiprocentní hranici. Při hlasování v Nymburce tak šlo skutečně o každý hlas.

Nespokojený je dosavadní první místostarosta Zdeněk Vocásek, jehož ODS získala jen něco přes 10 procent a do zastupitelstva se za tuto stranu dostal pouze on a lékař Jiří Petíra. Podle Vocáska však zatím není třeba házet flintu do žita. „Doufal jsem, že lidé ocení to, co jsme dělali v posledních letech. Ale stále žádají změnu, s tím se musíme vyrovnat. Trochu nám pochopitelně uškodila značka. Ale zatím budeme jednat. Už dnes (v neděli – pozn. aut.) máme jednání se Změnou pro Nymburk, tak uvidíme, jaké budou výsledky," říká dosavadní první místostarosta, který ve volbách získal pátý nejvyšší počet preferenčních hlasů.

Podobně je na tom nymburská TOP 09, za kterou ještě v minulých volbách kandidoval nyní vítězný Fojtík. „Je to pro mě určitý pocit zadostiučinění. Pánové z TOP 09 mě kritizovali, že pro ně nejsem přínosem. Volby situaci vyjasnily," komentoval pozici TOPky vítěz voleb. 

Lídr TOP 09 Jan Chrtek je se ziskem dvou mandátů spokojen. „V duchu jsme věřili ve tři, ale dva bereme. Jen nás překvapuje, že vítěz Změna pro Nymburk chce jednat 
s ČSSD. To má být ta změna?" ptá se Chrtek.

Na posledním místě skončili komunisté.

Jak tedy vypadá rozložení sil v Nymburce podle mandátů? Odpovídá těsným rozestupům v procentuálních ziscích. Po čtyřech mandátech mají vítězná Změna pro Nymburk, ČSSD a ANO 2011. Třemi mandáty disponují Nymburští demokraté. Po dvou zástupcích zasednou v samosprávě kandidáti z ODS a TOP 09, a také komunisté.

Podle vítěze voleb začala první jednání už v neděli. „Chceme se sejít se zástupci všech stran, které se dostaly do zastupitelstva. V neděli budeme jednat s ČSSD, kterou nyní považuji za nejpřirozenějšího partnera," řekl Fojtík.

ZVOLENÍ NYMBURŠTÍ ZASTUPITELÉ

ZMĚNA PRO NYMBURK – Pavel Fojtík, Tomáš Danzer, Jaroslav Radoň, Zdeněk Dyňka
ANO 2011 – Adriena Gabrielová, Miloslav Kothera, Zdeněk Skoupý, Ladislav Gabriel
ČSSD – Tomáš Mach, Petr Fuksa, Félix Ndzahabato, Věra Janišová
Nymburští demokraté – Jan Ritter, Jiří Kuhn, Ivan Černovský
ODS – Zdeněk Vocásek, Jiří Petíra
TOP 09 – Aleš Omáčka, Marek Velechovský
KSČM – Věra Beranová, Petr Šmíd