Volební místnosti se v pátek otevřely úderem druhé odpolední také ve všech volebních místnostech na Nymbursku.

V Městci Králové už skupinka nedočkavých voličů posedávala v altánu před kulturním domem, kde se volilo. „Tak, račte dál, dámy a pánové, volební místnost je vaše,“ pozval dále po odemknutí voliče předseda volební komise Václav Zmrhal. Na chvíli se dokonce u plent vytvořily menší fronty. Ty však po pár minutách zmizely.

V několika ohledech jsou letošní volby na Nymbursku mimořádné. Například vydaným počtem volebních průkazů v Nymburce. „Pokud si dobře vzpomínám, při minulých volbách jsme jich vydali 13. Letos to bylo 111,“ říká Eva Čmugrová z nymburské radnice. V praxi to znamená, že lidé, kteří opustí Nymburk, mají velký zájem o to, volit v tom místě, kde budou v čase voleb.

Naopak příliš velký zájem není u pacientů nymburské nemocnice. „S volební urnou mají přijít v sobotu kolem deváté ranní, ovšem ohlášeni jsou pouze tři hlasující, každý na jiném oddělení nemocnice,“ uvedl ředitel nemocnice Luboš Zimola.

Jeden z důvodů může být ten, že řada pacientů nevěděla o nutnosti mít při hlasování v nemocnici volební průkaz. „Některé maminky o tom nevěděly, některé pochopitelně v období kolem porodu příliš na volby nemyslí,“ uvedla sestřička na gynekologickém oddělení, kde bude hlasovat pouze jedna z novopečených maminek.

Problémy nejsou ani v místech, kde je nepřetržitý provoz. Například na záchrance. „Podle rozpisu služeb tu nikdo nebude po oba dny v čase, kdy se volí. Všichni mají možnost k volbám zajít. I já tu možnost v sobotu využiju při procházce s dětmi,“ řekl řidič nymburské záchranky.

A ještě jednou volební kuriozitou se může pyšnit Nymbursko. Máme nejstaršího kandidáta do sněmovny z celého kraje. Je jím dvaaosmdesátiletý Aleš Kubeš, který je z Milovic a kandiduje za monarchistickou stranu Koruna česká a je na čtrnáctém místě stranické kandidátky. Možnost, že by se stal pro následující čtyři roky poslancem, se tak v podstatě rovná nule.

#nahled|https://g.denik.cz/1/e5/2705_volby_web_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/e5/2705_volby_web.jpg|Co byste měli vědět, než půjdete k volbám#