Něco málo přes dvacet procent. Tojsou první odhady volební účasti na Nymbursku. Volební místnosti sev pátekotevřely ve 14 hodin. Začaly tak v Čechách historicky druhé volby do evropského parlamentu. Voliči vybírali z 33 volebních stran, koalic a seskupení. Na volebním lístku mohli zakroužkovat maximálně dva kandidáty, kterým tak dávají preferenční hlasy.

Velké množství lidí k volebním urnám vůbec nešlo. A mezi nimi se objevilo i dost mladých lidí. "K volbám nejdu. Upřímně řečeno, byla jsem volit jednou, když mi bylo osmnáct a od té doby nikdy. Je to smutné, ale myslím si, že stejně nic nezměním.A je to názor hodně lidí v této zemi," říká Lenka Albrechtová z Městce Králové. Ti, co volit šli, věří, že i jejich hlas může ovlivnit vysokou politiku Evropské unie. "Pro mě je jít k volbám povinnost. Chodím volit pokaždé a evropské volby nejsou výjimkou. Pevně věřím, že mi to přinese i nějaké výhody," myslí si Jana Kolářová.

Přestože volby v Česku skončilyv sobotuve 14 hodin, vzhledem k tomu, že se jedná o volby v celé Evropské unii a v některých zemích končí až o den později, hlasy se budou sčítat až v noci na pondělí. Politologové odhadují volební účast v Čechách kolem 30 až 35 procent voličů. Běhemobou volebních dnůprobíhalo ve volebních místnostech na Nymbursku vše podle regulí, nikde nedošlo k žádné výjimečné situaci.

Miroslav S. Jilemnický, Milena Jínová

Informace o průběhu voleb a poté i jejich výsledky můžete sledovat zde.