Kutík, Ďurčanský, Havelka, Kraus, Pajkrtová, Pavlík. Současní starostové měst na Nymbursku. Obhájí za 100 dnů své pozice nebo radnice ovládnou jiné tváře? Udělali jsme malou sondu.

Poděbrady: Ďurčanský to nevzdává

Když byl podle svých slov před několika týdny vyšachován starosta Jozef Ďurčanský z kandidátky ODS a následně ze strany vystoupil, zdálo se, že je po dlouhých letech na poděbradské radnici ze hry venku. Jenže… „Uvažuji o tom, že budu na jiné kandidátce. Zatím je celá věc ve stadiu zrodu, tak více nebudu v tuto chvíli prozrazovat,“ řekl Jozef Ďurčanský. Nechtěl ani spekulovat, jestli se tedy znovu bude ucházet o starostovské křeslo. „To záleží až na výsledcích voleb, jestli budu do zastupitelstva vůbec zvolen. Co bude pak, záleží právě jen na těchto výsledcích,“ uvedl starosta.

Variant je tedy několik: starostou se v případě vítězství ODS může stát někdo z nových tváří.

Nebo zůstane starostou Ďurčanský. Ovšem za jakou stranu, to je otázka.

Nebo vyhraje volby hlavní opoziční síla ve městě – Poděbradské fórum. To už relativně krátkodobě svého starostu mělo v osobě Lubomíra Zíty. „Na to, jestli budu nominován na starostu, vám v tuto chvíli neodpovím. Kandidátku sice už sestavenou máme, ale ani pořadí na ní vám v tuto chvíli neřeknu. Je ještě brzy,“ říká Zíta.

Nymburk: zničí TOP 09 koalici ODS a ČSSD?

S netrpělivostí se také očekává, zda se palácový převrat bude konat na nymburské radnici. Jinými slovy: udrží si současné trio Kutík (ODS), Jeník (ODS) a Petera (ČSSD) svoje pozice nebo je nahradí někdo jiný?

Podle místostarosty Miroslava Jeníka ještě v nymburské ODS není jasno, koho přímo nominují na prvního muže radnice. „V tomto bodě zatím nemáme jasno, bude to předmětem dalších jednání. A také výsledků voleb,“ říká Jeník a žádné jméno nahlas vyslovit nechce.Frontální útok na vedoucí posty chystá místní pobočka TOP 09. Ta netají ani jména, ani své vysoké ambice. Jedním z lídrů je historik Pavel Fojtík. „Máme v týmu několik zkušených lidí, kteří mohou usilovat o ty nejdůležitější funkce včetně starosty. Budu jmenovat Viktora Szitu, Josefa Kubiše, Aleše Omáčku i sebe. Je potřeba po volbách Nymburk nově nasměrovat a přehodnotit některé megalomanské projekty současného vedení,“ říká bez servítků Pavel Fojtík.

Lysá a Milovice: k velkým změnám zřejmě nedojde

V Lysé nad Labem a Milovicích se k žádným převratům na radnicích nechystají. Oba první muži těchto měst se objevili na kandidátkách jako možní zájemci o starostovská křesla.

Starosta Lysé nad Labem Jiří Havelka zůstal věrný ODS, za kterou kandidoval i při posledních volbách. Na lyskékandidátce ODS se tedy objeví i jeho jméno. „Podle mě by člověk měl zůstat tam, kam vstoupil. Kandiduji znovu za ODS. Jak to dopadne, se pros tě teprve uvidí,“ řekl Havelka s tím, že jej ani z ostatních politických stran nikdo neoslovil, aby případně změnil názor. „Asi vědí proč,“ dodal lyský starosta.

Milovický Milan Kraus kandidoval v minulých volbách za SNK – Evropští demokraté. Do letošních voleb změnil taktiku. „Ano, kandiduji na starostu za TOP 09,“ řekl stručně Milan Kraus.

Sadská a Městec: současní starostové chtějí obhájit

Starostové dvou třítisícových měst na Nymbursku chtějí své posty jednoznačně obhájit.

Starostka Sadské Cecílie Pajkrtová (ODS) očekávanou informaci potvrdila. „Ano, budu usilovat, abych byla znovu zvolena do této funkce,“ říká jasně.
Při její pozici ve městě se zdá, že není síly, která by tomu dokázala zabránit. Oblíbená a úspěšná starostka tak má pozici na příští čtyři roky zřejmě zajištěnou.

Tak jednoznačné to nemusí být v Městci Králové. Ačkoliv i jeho starosta Milan Pavlík (nezávislý za ČSSD) svůj úmysl zůstat starostou potvrzuje. „Ano, ještě určitě jedno volební období bych chtěl zůstat starostou a dodělat rozdělanou práci,“ říká odhodlaně.

Co na jeho pravděpodobně největší soupeř, bývalý starosta Miloš Valenta (Nezávislí)? „Zatím jsme takto dopředu ještě neuvažovali, teprve dáváme dohromady kandidátku.“ Tak uvidíme.

MIROSLAV JILEMNICKÝ, MILENA JÍNOVÁ