Přípravy na stavbu skupinového vodovodu pro obce Přerov nad Labem, Semice, Starý Vestec a Bříství jsou v plném proudu. Přerov nad Labem a památkáři našli dokonce kompromis, co se týče umístění vodojemu na Přerovské hůře.

Vodojem, který má pitnou vodou zásobovat okolo dvou a půl tisíce obyvatel čtyř obcí, by měl vyrůst na Přerovské hůře. Archeologický nález hradiště Přerovská hůra však ministerstvo kultury před časem prohlásilo za kulturní památku.

S tím však obec Přerov nad Labem nesouhlasila, a to právě kvůli chystané stavbě vodovodu a vodojemu. „Velice si ceníme vašeho zájmu o naši Přerovskou hůru, ale výstavba vodovodu je pro nás a náš rozvoj zásadní. Stavba bude provedena co nejšetrnějším způsobem k životnímu prostředí a k archeologickým nálezům. Bohužel není známo jiné technické řešení vzhledem k rovinatému terénu polabské nížiny. Stavba „železného vodojemu na stopce“ by byla pro vzhled krásné polabské krajiny absolutně nevhodnou stavbou narušující ráz,“ píše se v prohlášení Přerova nad Labem.

Faktem totiž je, že pitné vody je například v Přerově nad Labem nedostatek. Obec musí zajišťovat provizorní zásobování a lidé si musí kupovat balenou vodu.

To zohlednilo i ministerstvo kultury a z území, prohlášeného kulturní památkou, vyjmulo parcely, aby umožnilo vodojem postavit.

Samotná stavba už má zpracovanou projektovou dokumentaci. „Připravujeme dokumentaci pro stavební řízení,“ řekl za investora Mikroregion Polabí starosta Lysé nad Labem Jiří Havelka s tím, že Mikroregion také vyhlásil výzvu na zpracování projektové žádosti.

Stavba vodovodu má přijít na zhruba 115 milionů korun. „Rádi bychom peníze nebo alespoň většinu, získali z operačních programů ministerstva zemědělství a životního prostředí,“ dodal s tím, že na podzim by mohla být dokumentace zpracována. „Když vše dobře půjde, jako nejreálnější vidím termín zahájení stavby rok 2010,“ dodal Havelka.