Proto město zakoupilo zavlažovací vaky. „Ty byly instalovány u prvních třiceti javorů z nové výsadby na sídlišti mezi ulicemi Armádní a Průběžná,“ uvedla Miroslava Dlouhá z kanceláře městského úřadu.

Zavlažovací vaky jsou velkým pomocníkem při ujmutí stromů po jejich výsadbě, jsou ochranou proti usychání a zároveň svou efektivitou šetří množství spotřebované vody. Voda z vaků postupně prokapává cíleně okolo kmene stromu, nedochází tedy ke stékání vody po povrchu. Tím dochází ke snížení frekvence zálivky, plnému využití vody a zároveň dochází i ke snižování nákladů. „Jedná se o první vlaštovku, ale nemusí být vlaštovkou poslední. Pokud se systém osvědčí, pokud nenechavé ruce zlodějů a vandalů zůstanou pro tentokrát v klidu, tak plánujeme další nákup a instalace vaků, kdy odměnou nám všem budou krásné a spokojené stromy s velkými přírůstky,“ doplnila Miroslava Dlouhá.

V Nymburce jsou tyto vaky využívány u několika stromů v nově opravené lokalitě Na Rejdišti od letošního května. Poděbrady testují 60 vaků už od loňského léta. „Testujeme, který výrobce se osvědčí nejvíc. Rozhodně je to efektivnější systém, než když pracovník musel jezdit a zalévat. To se velká část vody vypaří, další se rozlije mimo,“ popsal situaci před časem Josef Procházka, správce městské zeleně v Poděbradech.

Zavlažovací vaky jsou hitem ve více městech kraje. Mezi nimi je například Kolín. „Vaky používáme již od roku 2018. Po dobrých zkušenostech jsme jejich počet rozšířili,“ řekl starosta Michael Kašpar. Zavlažovací pytle používá již tři roky také Příbram. „Mimo zavlažovacích vaků samozřejmě probíhá také běžné zalévání,“ upozornila mluvčí města Eva Švehlová.

I v Kralupech nad Vltavou vaky fungují delší dobu. Tímto způsobem zde zavlažují stromy už třetí sezónu a jsou spokojení. „Trochu jsme čekali, že je lidi budou ničit. Příjemným překvapením je, že tomu tak není,“ podotkla Iveta Nezbedová, z péče o městskou zeleň. Účinné vaky pořídili také v Mělníku.