Mnohem výrazněji přitom podraží stočné, tedy částka za vodu, která z domácností odtéká do kanalizací a později do čističky odpadních vod. Zatímco letos za ni lidé z Nymburka a dalších měst a obcí regionu platí 52 korun za kubík, v následujícím roce to bude téměř 68 korun. „Čističky vody spotřebují značné množství elektrické energie, jejíž cena se výrazně zvýšila. To je hlavní důvod, proč stoupla cena stočného,“ vysvětlil Miloš Petera, předseda představenstva VaK Nymburk.

Vodné, tedy cena množství vody, které protéká kohoutky v domácnostech, se zvedá oproti letošku výrazně pomaleji. Zatímco letošní částka je 42 korun za kubík, v příštím roce bude zhruba jen o dvě koruny vyšší – 44 korun. Zásadně tedy zdražuje pouze stočné.

Ceny nebudou ve všech částech Nymburska stejné. Například v Netřebicích firma obci neúčtuje žádné vodné, ovšem za stočné zaplatí 98 korun za kubík, což je tedy i výsledná celková cena. Netřebice jsou tak jedinou obcí na Nymbursku, kde zůstane cena za kubík vody pro příští rok pod 100 korunami.

Naopak dražší vodu než obyvatelé Nymburka a Poděbrad budou mít v Choťánkách (130 korun), Jizbicích a Zavadilce (139) nebo v Koutech (128). Vůbec nejvíce zaplatí za vodu v regionu obyvatelé Úmyslovic, a to více než 144 korun za kubík.

Zdražuje se i v okolí

Ceny zvedly vodárenské firmy napříč celou zemí. Jen před pár dny oznámily navýšení cen Vodárny a kanalizace v sousední Mladé Boleslavi. Ve městě automobilů odběratelé v příštím roce zaplatí téměř 122 korun za litr vody, a mají tak cenu nastavenu o něco výše než v Nymburce.

Ještě hlouběji budou muset sáhnout do peněženek v Kladně nebo v Mělníku. V minulém týdnu rozhodlo představenstvo společnosti Vodárny Kladno - Mělník o tom, že vodné a stočné v těchto městech a jejich okolí od ledna zdraží ze 115 na 140 korun za metr krychlový.