Polabské muzeum postupně opravuje ve spolupráci se Středočeským krajem jednotlivá muzea v rámci okresu. Vlastivědné muzeum v Nymburce je posledním objektem, který na rekonstrukci čeká. Jak se akce rýsuje, pověděl Nymburskému deníku ředitel Polabského muzea Jan Vinduška.

„V tuto chvíli je nakročeno. Zahajují se práce na projektové dokumentaci, která počítá s kompletní rekonstrukcí budovy, do níž se neinvestovalo od poloviny 70. let. Chceme, aby byl objekt po stavební a technické stránce v pořádku a zároveň chceme upravit na základě architektonického návrhui interiér " říká ředitel.

Potěšující zprávou je, že záměr počítá s mnohem větším využitím prostor budovy než dosud. Kromě stávající stálé expozice v přízemí a prostor pro příležitostné výstavy se zpřístupní nově první patro, čímž se výstavní možnosti významně rozšíří. Pro zázemí a depozitáře by se měl využít půdní prostor.

Ředitel Jan Vinduška také prozradil, že je v plánu zpřístupnění dokonce i části sklepení, která se nachází pod Hrabalovou expozicí. Další plánovanou novinkou je i přemístění sem cenného obrazu Alfonse Muchy, který je v současné době v ne zcela vyhovujících prostorách synagogy.

„S dokončením projektové dokumentace počítáme v dubnu květnu 2017, dalším krokem bude zajištění financí v řádech několika desítek milionů korun. Věřím, že se to podaří," říká Jan Vinduška.