Trať, která je dlouhá 31 kilometrů, vede ze Všechlap po polních cestách kolem Krchleb do loučenských lesů, kde milovník horských kol (MTB) nalezne téměř všechny terény. Od úzkých singl tracků, stoupání, až po sjezdy technické pasáže i místa, kde to lze pořádně „napálit".

Letošní čtvrtý ročník Šlapky je zároveň prvním, který se započítává do soutěže o nejrychlejšího bikera z Nymburska. „Nejrychlejším „nymburským holohnátem" se stane borec, který bude mít v součtu nejlepší čas ze dvou partnerských závodů horských kol v regionu: Všechlapské šlapky a Hořátevské roviny. Vítěz bude dekorován 24. září v Hořátvi po skončení závodu a získá originální putovní pohár," uvedl jeden z hlavních organizátorů Marek Jirouš.
Do Všechlap si našlo cestu rekordních 107 dospělých 
a 45 malých závodníků. Pro děti byl připraven okruh na fotbalovém hřišti. Závodilo se v několika kategoriích počínaje těmi nejmenšími na odrážedlech.

Vítězem Všechlapské šlapky 2016 se stal Karel Bartoš, následován Michalem Ryglewiczem a Romanen Křížem. Mezi ženami byla nejrychlejší Martina Bartošová, stříbrnou pozici obsadila její dcera Martina, bronzová dojela Ilona Fliedrová. Nejrychlejším Všechlapákem se stal Tomáš Davídek, který obsadil šesté místo v celkovém pořadí.

Ceny pro vítěze byly opravdu stylové: nejrychlejší muži vyhráli pivo od sponzora závodu, pivovaru Nymburk, nejlepší dámy si vybojovaly mraženou kachničku. Vítěz získal samozřejmě originální zlatou šlapku.

V rámci závodu proběhla také kampaň zaměřená na bezpečnost silničního provozu, kterou připravila Policie ČR společně s pivovarem Nymburk pod názvem Zodpovědný řidič. Každý dospělý účastník závodu dostal nealkoholické pivo „Střízlík" a informační leták s tabulkou hodnot, za jak dlouho tělo odbourává alkohol 
z těla.