Nechceme, aby Lysá o takový architektonický skvost přišla. Je to památka přesahující hranice České republiky. Protestujeme proti nedostatečné péči vlastníka, říkají iniciátoři petice, kterou v těchto dnech podalo občanské sdružení s názvem „Za záchranu kubistické vily architekta Emila Králíčka v Litoli“ na odbor kultury. Je na ní podepsáno na 650 obyvatel Lysé.

Téměř sto let stará kubistická vila v areálu bývalého cukrovaru v Lysé nad Labem – Litoli postupně už pět let chátrá. Přesně tuto dobu je také zapsaná památkáři jako kulturní památka. Firma ARS Altmann, která je nyní jejím vlastníkem, koupila budovy bývalého cukrovaru i s pozemky koncem devadesátých let. Nyní v lokalitě podniká, ale o vilu se podle všeho nikdo nestará, přestože to vlastníkovi ukládá zákon. Jednatele společnosti, Michala Herčíka, se podařilo kontaktovat, ale včera se odmítl pro nedostatek času k problému vyjádřit. Přislíbil však na příští týden Nymburského deníku prohlídku interiérů vily.

Jedním z iniciátorů petice je i Stanislav Svoboda, který je shodou okolností zaměstnán na odboru životního prostředí na lyském městském úřadu. Ten také viděl interiér vily naposledy v únoru letošního roku, kdy se jako člen oficiálního občanského sdružení zúčastnil jednání s památkáři a majitelem objektu. „Všiml jsem si v horním patře vlhkých a plesnivých fleků na stěnách. Z toho usuzuji, že do ploché střechy, která je pro tuto vilu charakteristická, zatéká,“ uvádí Stanislav Svoboda. Po tomto jednání dostal vlastník návrh opatření, která by chátrání vily zastavila. „Proto jsme někdy v květnu žádali, aby byla provedena kontrola, zda vlastník splnil, co podle zákona musí,“ dodává Stanislav Svoboda. Jen pouhým pohledem zvenčí je vidět, že na budovu nikdo dlouho nesáhl.

Petice se 650 podpisy obyvatel z Litole zatím leží na podatelně městského úřadu. Podle slov vedoucí odboru školství a kultury Věry Bodnárové měla firma poslat statický posudek a učinit nějaké kroky. „Vedou se s firmou složitá jednání. My však po nich pouze chceme, aby dodržovali zákon a podle něj se o kulturní památku postarali,“ uvedla Bodnárová.