V ideálním případě by byli oba psi připraveni na další speciální výcvik a později k předání jako vodící psi pro slepce. Týkat se to však bude pouze jednoho z obou psů – Gora. Druhý kvůli drobným zdravotním problémům zůstane ve věznici až do propuštění svého stávajícího páníčka a stanou se parťáky na stálo. Zároveň včera chovatelé ze spolku Vodící pes předali k výchově do věznice další dvě štěňata – tentokrát fenky.

Na zahájení druhé vlny úspěšného projektu přijel také generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal. „Loni jsme měli trochu pochybnosti, jak se nový projekt osvědčí a jak psy vězeňská subkultura přijme. Všechno se podařilo, spoluvězni přijali psy s otevřenou náručí a celý projekt má i další nadstavbu. Vnesl do vězení kus harmonie a dobra, což je v souladu s naší koncepcí humanizace a budování vězení 21. století,“ řekl Petr Dohnal.

Předán pro další speciální výcvik byl po deseti měsících bílý Goro. Podle Milana Dvořáka ze spolku Vodící pes už existuje zájemce o pejska. „Teď podstoupí další osmiměsíční speciální výcvik, aby mohl být užitečný nevidomému člověku. Poté bude předán do rodiny, kde já ještě budu nějaký čas pejska i páníčka seznamovat,“ vysvětlil Milan Dvořák.

Shadow zůstane s páníčkem

Druhý bílý pes, který prošel základním výcvikem ve věznici, je Shadow. Ten má drobný problém s kloubní jamkou na jedné končetině. Což se dá operativně vyřešit, nicméně pes už neabsolvuje další speciální výcvik. Na přání jeho stávajícího páníčka Jaroslava Hluchého zůstane s ním ve vězení i následně po propuštění. Což je věc, která je v našem vězeňském systému unikátem. Částku 5 tisíc korun za odkup psa za odsouzeného zaplatila Vězeňská duchovní péče. „Jsem moc rád, že zůstane se mnou. Oba už se těšíme, až skončí tahle karanténa a budeme moci jít na procházku někam ven. Teď to možné není,“ řekl Jaroslav Hluchý, definitivní páníček Shadowa. Ten už má požádáno o podmínečné propuštění. Pokud to však nedopadne, může spolu s Gorem strávit v Jiřicích ještě dalších pět let.

Mimochodem, o odsouzeném Jaroslavu Hluchém jsme již psali před necelými dvěma lety. Tehdy na pracovišti v Mirákulu, kam jako vězeň dojíždí pracovat, měl jeho civilní spolupracovník srdeční kolaps. Pohotová reakce odsouzeného a přivolání pomoci tak pravděpodobně zachránily civilnímu zaměstnanci život.

Zpět do věznice. Vzhledem k úspěšnosti první fáze bude projekt Tlapka v dlani pokračovat. Došlo tak na předání dalších dvou štěňat, o která budou po následujících 10 měsíců pečovat další odsouzení. Tentokrát půjde o dvě fenky – německého ovčáka Utah a flat coated retrívra Kairu.