Tomu však předcházelo hektické ráno v Seleticích, vsi vzdálené od Nymburka dvacet kilometrů. Právě v ní totiž přímo před domem č.p. 21 strom více než 40 let rostl. Majitel stavení Jan Jelínek se s ním loučil jen těžce a jeho poslední okamžiky před uříznutím si nahrával. „Vysadil ho tady můj děda, hned když se sem přistěhoval. Přesný rok vám neřeknu, ale je to více než 40 let,“ říkal posmutněle mladý majitel domu i nádherného a do výšky čnějícího smrku. Jenže právě jeho mohutnost, těsná blízkost domu a čím dál častější silné větry dovedly pana Jelínka k rozhodnutí, že obavy z jeho pádu na dům vyřeší jednou provždy.

Po osmé hodině byla k jeho pokácení připravená zkušená parta lidí kolem Stanislava Moravce z jeho firmy zajišťující riziková kácení stromů. Na místě byl i nablýskaný jeřáb, kterého jen před pár týdny dostali od svého zřizovatele nymburští drážní hasiči. Zaškolení muže, který usedl do kabiny jeřábu, skončilo jen před pár dny. Že je však profíkem na svém místě, ukázal během pár desítek minut, kdy byl strom uříznut a za pomoci jeřábu a pomocné ruky speciálního tahače uložen na návěs.

Nasvícená právě dostavěná lávka pro chodce a cyklisty přes Labe se stává novou dominantou města.
PODÍVEJTE SE: Noční lávka přes Labe je novou dominantou Nymburka

Dvacetikilometrová cesta do Nymburka převážně po vedlejších silnicích přes Mcely, Studce a Bobnice byla tentokrát plná nástrah a trvala přes tři hodiny. „Museli jsme po cestě nadzvedávat a občas i ořezávat větve z okolních stromů, abychom projeli. Někde jsme museli zvedat i dráty elektrického vedení,“ vysvětlil Jiří Zima, velitel drážních hasičů, který s logistikou přepravy pomáhal.

Od Bobnic už jela kolona po hlavním tahu od Boleslavi a za doprovodu policistů i strážníků, kteří přímo v Nymburce museli dočasně zastavit dopravu, zdárně dorazila až na náměstí Přemyslovců.

Usazení stromu pak bylo pro zkušenou partu otázkou necelé hodiny. Smrk vážící 2,4 tuny tak čeká během příštích dnů fešácké nazdobení a v průběhu příštích týdnů obdiv stovek dětí i jejich rodičů s rozzářenýma očima během svátečních adventních chvil.