Následovala akce za akcí. Podle velitele hasičské stanice v Nymburce Romana Zimy se jednalo v drtivé většině případů o pády stromů na domy či silnice, nebo o poškození střech. „Ke 14. hodině jsme zaznamenali na Nymbursku 65 ohlášených událostí. Z toho dvakrát se jednalo požár následkem pádu stromu do vedení vysokého napětí. To se stalo po deváté ranní na Loučeni a před jednou odpolední v Kostelní Lhotě,“ řekl Zima. V celém kraji se v tu dobu evidovalo přibližně 800 výjezdů v souvislosti s vichrem. 

Část regionu zůstala několik hodin bez elektřiny. Výpadek hlásili obyvatelé části Poděbrad i Nymburka, ale také třeba v Libici nad Cidlinou či Opočnici. 

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ
Před dřevákem to vyvrátilo stříbrný smrk, před chvílí ho hasiči rozřezali. Jinak je všude děsnej bordel, igelity atd. Miroslav Jisl

Nymburk, ulice Zbožská, od 7 hodin nejde proud doposud. Je to zvláštní, Jankovice a staré sídliště jede… Zuzana Aghová

Asi největší drama zažili dva řidiči nedaleko Sán. „Jeden z nich uvedl, že strom spadl těsně před jeho jedoucí vozidlo. Už nestihl dobrzdit a do stromu narazil. Ani další řidič nedobrzdil, poškozena byla dvě auta,“ řekl hasič, který na místě zasahoval. I přes značné poškození obou aut řidiči vyvázli bez zranění. 

Což se naštěstí týká všech nedělních případů spojených s větrem.

Obyvatele lyského sídliště pro změnu vyděsil vyvrácený strom, který se opřel o jeden z balkonů a také střechu bytového domu. K tomu došlo přesně v 8:11.

Z důvodu očekávaného navýšení počtu událostí měli profesionální hasiči v Nymburce a Poděbradech kromě běžného plného stavu k dispozici ještě další posádku a přímo v budově nymburských hasičů zasedala nepřetržitě pracovní skupina, která koordinovala výjezdy.

Nejen hasičům však vítr komplikoval život. Na čas si museli dát cestující vlaky. Kolem desáté dopoledne byla čekárna na nymburském hlavním nádraží plná. Přijížděly a odjížděly pouze regionální vlaky. „Směrem na Hradec Králové jel poslední vlak před více než hodinou, ovšem nikoliv podle jízdního řádu, byl to jeden z těch, které nabraly zpoždění. Většina z nich je způsobena pádem stromů do kolejiště,“ řekla zaměstnankyně drah prodávající jízdenky. Elektronická deska s odjezdy vlaků tak nabízela hororový pohled na spoje se zpožděním 130 i 170 minut. 

O starost více mají také obyvatelé rodinného domu, kteří jej právě dostavují v Tyršově ulici v Milovicích. Část střechy opustila své místo, síla větru ji shodila dolů. „U poničených střech se často také jednalo o uvolněné hliníkové desky ze střešní krytiny,“ doplnil Zima.

Velká část stromu bránila kolem poledne průjezdu Labskou ulicí v Poděbradech mezi školkou a dětským hřištěm. Zato místní lázeňský park vypadal po větru téměř nedotčený.

Svoji spoušť zanechalo řádění větru také přímo v centru Nymburka, na náměstí Přemyslovců. Vichr shodil a odnesl dvě zástavy. Česká vlajka kolem 14. hodiny sice na stožáru ještě vlála, ovšem její volný konec už byl potrhaný a radnice ji bude muset také vyměnit.

Jako kuriozita se dá označit fakt, že nápor větru nevydrželo zrcadlo při výjezdu z náměstí a odbočce doprava směrem k parkovišti u Labe. Kusy skla pak vítr honil po silnici i přilehlém trávníku.

Pád dvou starých stromů částečně zablokoval přítok Labe za služebnou poříční policie. „Jeden už spadl před několika dny, částečně jsme jej už odstranili. Druhý strom jsem viděl padat dnes na vlastní oči,“ řekl Jakub Marvan z poříční policie.

Vedení nymburské radnice si pochvaluje, že stihlo po prázdninách udělat zásadní prořezání topolů podél cyklostezky. Z těch padaly mohutné větve při mnohem menších větrných poryvech. „Dnes z nich nespadlo, pokud vím, nic. I když s firmou, která jejich údržbu prováděla, byly jisté problémy, nakonec tu práci evidentně odvedli dobře,“ řekl místostarosta Jan Ritter.