Věznice zahájila projekty už v loňském roce. Nyní je zase o krok dále, odsouzení se totiž mohou rekvalifikovat, což zvýší jejich šance na uplatnění na trhu práce.

Kapacita věznice je osm set míst, v současné době je naplněna na sto procent.

„U zemědělských projektů spolupracujeme s externí organizací, která podala žádost o projekt financovaný z Evropské unie. Nyní zajišťujeme rekvalifikace pro odsouzené. Vzděláváme je v oboru chovatel a ovocnář,“ vysvětlila speciální pedagožka a mluvčí věznice Hana Prokopová.

Zřejmě jediný akreditovaný program v Česku, kterým je chovatel včel, už má své první absolventy. V nejbližších dnech je čeká přezkoušení. Jinak by totiž nemohli certifikát získat.Jedním z těch, kteří souhlasili s rekvalifikací, je i Jan Sokol, který už ve věznici vykonává trest tři a půl roku. Do propuštění mu zbývá tři čtvrtě roku. „Je to pro mne nová zkušenost, nikdy jsem se s tímto oborem nesetkal. Dozvěděl jsem se spoustu nových věcí o životě včel. Po propuštění to sice asi zatím nevyužiju, ovšem za nějaký rok se možná do včelaření pustím,“ říká Sokol.

Zkušenosti s uplatněním odsouzených po návratu výkonu trestu bude věznice teprve sbírat. 

„V okolí je několik zemědělských družstev, kde by mohli odsouzení po propuštění hledat uplatnění,“ říká Hana Prokopová.

Muže ve výkonu trestu využívá i jiřická radnice. Při veřejně prospěšných pracích už ti šikovnější se zkušenostmi ve stavebnictví opravili přízemí, kde býval služební byt. „Máme dobrou zkušenost. Vězni u nás pečují o zeleň, loni opravili plot u obecního úřadu. Letošní renovaci obecního úřadu nám celou zajistila věznice,“ pochvaluje si starostka Jiřic Miroslava Mičková.

Jedním v partě odsouzených je Michal Frebort z Ostravy. „Pracujeme tady od jara, využil jsem toho, co umím. Ve výkonu trestu jsem přes dva roky a zbývá mi dvacet měsíců, takže jsem moc rád, že jsem tuhle možnost dostal. Protože neztratím pracovní návyky,“ je spokojený odsouzený.