Veslák v novém. Zázemí pro fotbalisty Polabanu, tréninkové hřiště, odstranění oplocení k řece Labi, občerstvení, půjčovna kol. To je jen částečný výčet zásadních změn, které chystá Společnost Nymburská na Vesláku.

Provoz volnočasového areálu Veslák zajišťuje od roku 2011 společnost Nymburská. Radní se na svém zasedání z 8. února zabývali revitalizací tohoto areálu. „Areál by měl plnit několik funkcí. Rádi bychom na Vesláku vytvořili klidovou zónu s možností sportovního vyžití pro širokou veřejnost, dále chceme zajistit tréninkové plochy a zázemí pro fotbalisty Polabanu a prostor pro výuku tělesné výchovy žáků Středního odborného učiliště Nymburk,“ vyjmenoval starosta Miloš Petera.

Bez dotací se to ale určitě neobejde. Zvlášť, když oněch nových a atraktivních změn se chystá daleko více. „Stav sportovišť v areálu není příliš dobrý. Postupně musíme sehnat finanční prostředky na obnovu všech hřišť. Rádi bychom na opravy sportovních ploch získali dotace. Rekonstrukce bývalé správní budovy na šatnové a sociální centrum probíhá podle harmonogramu a bude dokončena 30. června. Nechali jsme si také vypracovat ideový návrh od architekta Josefa Matyáše,“ popsal aktuální stav Vesláku Miloš Petera.

Ideový návrh počítá s odstraněním stávajícího plotu a s otevřením celého areálu směrem k řece. Loděnice by měla napříště sloužit jako půjčovna kol, úschovna zavazadel pro uživatele cyklostezky a místo pro přezimování pramic. Dům správce by se měl změnit na recepci s rychlým občerstvením. Návrh počítá i se zřízením kvalitních sociálních zařízení s venkovní sprchou.

Kam se bude stěhovat loděnice TJ Lokomotivy Nymburk, je otázkou pro předsedu Josefa Fuksu. „Loděnice veslařů tam je od roku 1946. Pak se přistavila učilištní a my se stěhovali asi 200 metrů od místa dnešní skautské, která sídlí u cyklostezky,“ upřesňuje rošádu Josef Fuksa.

Propojením s řekou Labe chce společnost docílit zajímavého krajinného prvku. „Chceme areál více propojit s Labem. Osobně se mi velmi líbí nápad na vybudování soustavy plovoucích mol, která by mohla sloužit jako jeviště, veřejná plovárna i startovní a cílové mety pro různé závody,“ doplnil Miloš Petera.

Podle Fuksy je rozpor Lokomotivy a Polabanu nešťastný a záležitostí pouze několika lidí. „Polaban je dnes samostatný a měl by platit Lokomotivě za hřiště v Habeši. Zástupci Polabanu si představují, že tady na Vesláku jednou budou hrát divizi,“ uvedl Josef Fuksa.

Situaci kolem Vesláku budeme i nadále sledovat.