VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Verner: Nymburská nemocnice se stala na čas páteřní stanicí i pro Benešovsko

Nymburk - Jaroslav Verner opustil nemocnici v Nymburce dohodou k poslednímu březnu. Do výběrového řízení na nového primáře se nepřihlásil. 

17.4.2012 15
SDÍLEJ:

Bývalý primář chirurgie v Nymburce Jaroslav VernerFoto: Deník/Lukáš Trejbal

Tvrdí, že ředitelka Alice Opočenská měla o vedení chirurgického oddělení jiné představy, do kterých jí nezapadal. Odchází po dvouapůlletém působení s hlavou vztyčenou. Jsou za ním vidět výsledky. Ať už to byl sehraný tým lékařů, akreditace prvního typu pro oddělení nebo každoroční nárůst operačních výkonů. Zajímalo nás, jak by ohodnotil své primářské působení, kam odchází pracovat a co stálo například za vzestupem operativy. Verner se nebojí odpovídat otevřeně, zároveň vás nepustí dál, než on sám chce. Svou roli tu hraje diplomacie.

Zkuste zhodnotit vaše působení na chirurgii v Nymburce.
Je vidět nárůst operací, který je každoroční. V roce 2008 to bylo 841 operací, v roce 2009 po mém nástupu 1040 operací, v roce 2010 již 1177 operací 
a v loňském roce počet stoupl na 1223. I v letošním roce za první tři měsíce to číslo opět narostlo a k 31. březnu 2012 je odvedeno 366 operací na operačním sále. Pokud to vynásobíme čtyřmi, konečné číslo by mělo být opět vyšší oproti minulým létům. Za těch dva 
a půl roku, kdy jsem vedl chirurgii v Nymburce, jsem dokázal administrativně připravit a posléze na Ministerstvu zdravotnictví obhájit akreditaci 1. typu pro chirurgické oddělení, což je velmi důležité. Takové oddělení může vzdělávat chirurgy po vysoké škole po dobu dvou a půl let. Je to zároveň určitá prestiž 
a vyjádření kvality oddělení. Aby akreditaci oddělení dostalo, musí mít personální zázemí, to znamená kvalifikované lékaře, musí mít určitý počet a spektrum výkonů.

Jak jste do Nymburka přišel?
Tehdejší ředitel Luboš Zimola a majitel Martin Vojtíšek chtěli v roce 2009 provést změnu na postu primáře chirurgického oddělení. Opakovaně kontaktovali pana doktora Vladimíra Marka, který tuto nabídku odmítl. Teprve potom mě na základě doporučení kontaktovali a já nabídku přijal. Nastoupil jsem 
v září 2009. Pan doktor Marek odešel v listopadu 2010 na primariát do nemocnice v Kutné Hoře. V tu dobu s sebou odvedl další tři lékaře. Pro oddělení to byla velká rána, protože na chirurgii jsme zůstali pouze čtyři. Nastal personální problém, který ohrožoval nejen chod oddělení, ale svým způsobem i provoz celé nemocnice. Po velmi složitých jednáních se mi tým podařilo doplnit lékaři z jiných nemocnic.

V jaké kondici opouštíte oddělení?
Opouštím ho ve chvíli, kdy je personálně stabilizované. Se mnou tam bylo sedm lékařů. Tři z nich měli druhou atestaci, jeden měl odbornou způsobilost a čtyři lékaři byli bez atestace. V mém týmu byl pouze jeden lékař z Nymburska, všichni ostatní jsou přespolní. Jednomu z nich jsme pomohli získat ve městě byt, ostatní dojíždějí.

S vaším příchodem se začalo více operovat laparoskopicky.
Kromě akreditace se v Nymburce změnilo i spektrum výkonů. Jsem chirurg, který se soustředí na laparoskopickou operativu. Ta se tu začala rozvíjet slušným tempem. Začali jsme laparoskopicky operovat nádory tlustého střeva, náhlé příhody břišní, unikátní metodou tříselné kýly. Zavedli jsme do praxe operace žlučníku laparoskopicky pouze z jednoho drobného vstupu. Zahájili jsme kosmetické operace křečových žil, tam je zvýšený zájem zejména pacientek. Podařilo se mi u ředitele a majitele prosadit zakoupení nástrojů pro artroskopické operace kolena.

Kolik operujete nádorů?
Zhoubných nádorů zažívacího traktu operujeme mezi 30 až 40 ročně.

Kolik žlučníků za rok?
V posledních dvou letech kolem 140 do roka.

Jak jste dosáhl růstu operací?
Podařilo se mi navázat dobrou spolupráci s obvodními lékaři a právě touto cestou chci poděkovat praktickým a odborným lékařům za dva a půl roku spolupráce 
s chirurgií. Tito lékaři začali posílat pacienty do nemocnice. Já sám mám poměrně rozsáhlou klientelu na sebe, takže Nymburk se stal svým způsobem nadregionálním pracovištěm. Za mnou jezdili pacienti na plánované operace z celé republiky a někdy pomůže i náhoda. V loňském roce opravovala oblastní nemocnice Benešov tři měsíce operační sály a já jsem ji nabídl pomoc. Úrazy z Benešovska jsme měli na starosti my 
a dnes má nymburská chirurgie v Benešově opravdu slušné jméno. Tak, jako je člověk primářem a musí něco odvádět na sále, tak musí být manažerem. Já jsem věděl, že do Nymburka musím přivést práci. Když bude práce, bude 
i na výplaty. Pokud bude na výplaty, bude i personál, to je jednoduchá úměra.

Byl jste spokojen s personálem?
Byl. Chirurgie je jednoznačně týmový obor. I když každý lékař na chirurgii je individualita, nakonec se musí podřídit týmovému duchu. Na celkovém výsledku se navíc obrovským způsobem podílí ošetřovatelský personál. Chtěl bych vyzdvihnout ošetřovatelskou péči na aseptickém (čistém) oddělení chirurgie, kde byli hospitalizováni vesměs mimorajonní pacienti a ti byli 
s péčí sestřiček nesmírně spokojeni. Srovnávali přístup personálu s pražskými a jinými nemocnicemi a nymburská z toho vycházela více než dobře.

Proč odcházíte?
Paní ředitelka měla jinou představu o vedení chirurgického oddělení, s kterým již dříve spolupracovala v Kutné Hoře. Proto jsem se vzhledem ke své dosavadní roli dohodl o odchodu z nemocnice. Nechci se k této otázce více vyjadřovat a vyvolávat tím další emoce.

Kam odcházíte?
Dostal jsem nabídky jak na chirurgickou kliniku, tak na primáře chirurgického oddělení. Přijal jsem nabídku na primáře v oblastní nemocnici a v tuto chvíli ladíme podrobnosti smlouvy. Měl bych nastoupit 2. května.

Autor: Lukáš Trejbal

17.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 21 000 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení Obsluha ohraňovacího lisu a automatické ohýbačky. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: orientaci ve výkresové dokumentaci, znalost práce s měřidly;, , Náplň práce: ohýbání dílců na ohraňovacím lisu a automatickém ohýbacím centru dle výkresové dokumentace. Široké spektrum úloh k řešení, rozmanité portfolio produktů., , Nabízíme: zázemí největšího výrobce kovového nábytku v ČR, zaučení v provozu se zaručenou mzdou, kariérní a mzdové postupy, 5 týdnů dovolené, příspěvek na rekreace, na kulturu, životní/penzijní pojištění, závodní stravování, bezplatná pravidelná školení, tvůrčí prostředí, možnost se prosadit, možnost práce přesčas;, , Kontaktovat nás můžete e.mailem nebo telefonicky v pracovní dny od 7:00 - 15:30 hod.. Pracoviště: Kovona a.s., Švermova, č.p. 782, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Lucie Bártová, +420 325 559 318.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pěstitelé zemědělských plodin Dělník v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit osobně každé ÚT v době od 12:00 do 13:00 hod. na adrese, - Stratov 185, 289 22 Lysá nad Labem (areál Pěstitel Stratov, a.s.) nebo na základě předchozí telefonické dohody. Pracoviště: Montano valtr, s.r.o. - pracoviště, 289 17 Semice. Informace: Tomáš Veselý, +420 777 646 268.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 10 000 Kč

Asistenti pedagogů ASISTENT/KA PEDAGOGA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Základní škola a mateřská škola krchleby, okres nymburk, Nymburská, č.p. 82, 288 02 Nymburk 2. Informace: Ilona Machotková, .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 19 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: . Pracoviště: Oldřich hořák - hotel bílá růže, Pražská, č.p. 16, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Luboš Hořák, +420 777 334 646.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

2. finále play off NBL Opava - Nymburk
24

Mistři, mistři, mistři! Košíkáři získali patnáctý titul za sebou

Ilustrační foto.

O velkou cenu v Hradištku je velký zájem

Dva roky za pěstí rozhodčímu

Benešovsko – Podle Ladislava Bursíka to bylo špatné rozhodnutí sudího Milana Rogožana. Tak špatné, že se rozhodl pro odvetu. Jenže takovou, která na fotbalovém trávníku nemá co dělat. Rozhodčího udeřil pěstí a ten zápas mezi Přestavlky a Velíš (IV. třída Benešovska) ukončil. Bursík si nezahraje fotbal dva roky.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 ve směru z Prahy zažila dopravní kolaps

Střední Čechy – Kolaps dopravy spojený s obrovským zdržením zažívali ve čtvrtek ráno řidiči mířící od Prahy po dálnici D1.

Kostely nabídnou návštěvníkům jedinečné noční zážitky

Střední Čechy – Prohlídka kostela s výkladem i bez, někdy se zaměřením na jeho zvony, varhany či obrazy a sochy nebo běžně nepřístupná místa – a pak hlavně koncerty nejrůznějších žánrů, výstavy a besedy. To jsou hlavní nabídky v rámci programu páteční Noci kostelů, do níž se ve středních Čechách přihlásilo 211 objektů, spravovaných nejen církvemi. Návštěvníky většinou přivítají vpodvečer. Výjimkou jsou Chvatěruby na Mělnicku, kde „noc“ začíná už ranní mší, a dopolední program pro školy v Benešově.

Hlasujte pro Miss Polabí! Představujeme finalistky

Nymbursko /ANKETA/ – Představujeme čtenářům deset nejsympatičtějších, nejšikovnějších a nejhezčích finalistek Miss Polabí 2018, které se utkají ve finálovém večeru v poděbradském divadle Na Kovárně v neděli 10. června od 17 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT