Hned po slavnostním přivítání a vzájemném předání darů velvyslankyně hostitele trochu zaskočila. „Byla jsme s mužem v Nymburce už před 14 dny, kdy jsme si vzali kola a udělali hezký výlet kolem řeky. Takže už víme, jak je Nymburk krásné město," konstatovala norská velvyslankyně.

Čtěte také: Kraj posílá do nymburské nemocnice kontrolu

Scénka v historických kostýmech připomínající jednu kapitolu z historie její země jí potěšila stejně jako práce na projektu zdejších školáků na téma národnostních menšin u nás. Aktuálně se zabývají problematikou romského holokaustu. Velvyslankyně ocenila i školáky, kterým se povedla výtvarná a keramická díla na téma Zima a Norsko. Obzvláště jí potěšily svérázně zpracované kultovní severské postavičky. „Bojíš se trollů?" ptala se malého autora, který právě trolly dovedně vyobrazil. „Nebojím," prohlásil hrdě malý školák a své tvrzení pro jistotu doprovodil sebevědomým úsměvem.

V poslední lavici pak Její Excelence sledovala, jak prvňáci umí na multifunkční tabuli poskládat slova Norsko, Oslo nebo sob. Potěšili ji i norským pozdravem na rozloučenou.

Hlavním důvodem návštěvy Siri Ellen Sletnerové však byl projekt Den norské kuchyně v místní školní jídelně, kam celý průvod nasměroval ředitel školy Jiří Cabrnoch. Už na chodbě čekaly košíčky se zdravým předkrmem. Nejen hosté, ale všichni žáci a učitelé si pak pochutnali na norské kuchyni, která obsahovala mimo jiné salát z červené řepy s jablky, vlašskými ořechy a zakysanou smetanou. Jako hlavní chod se podával hejk s bylinkovou krustou, paprikovou omáčkou, brokolicí a vařeným bramborem. Zatímco kuchařka Alena Jeníková sklízela zasloužený potlesk od norských hostů i zástupců nymburské radnice, malí školáci se na rybu tvářili trochu rozpačitě. „Já ryby moc nerad, dám si brokolici a tu omáčku," řekl asi desetiletý chlapec a jeho vrstevníci u stolu souhlasně pokyvovali. Ovšem nad sladkou rýží s mandlemi v ovocné omáčce a norskými koláčky na závěr se neošklíbal nikdo.

Školáci v jídelně dostali i letáky s recepty na podávaná jídla. Mohli se také dočíst zajímavosti o Norsku a zapamatovat si i některá základní slovíčka. Projekt začal loni představením thajské kuchyně.

Ve škole strávila velvyslankyně příjemné dopoledne, odpoledne se pak i s manželem vydali do místního pivovaru a Sportovního centra.

Čtěte také: Zájem o seniorské bydlení je obrovský, kapacity nestačí