Před několika dny byl otevřen ve Mstěticích na Praze východ nový pavilon. Takzvaný vědeckotechnický park bude místem, kde se vědci, vývojáři a podnikatelé budou snažit vyřešit problémy dopravních technologií. „Tedy například počítačové zabezpečení železničních přejezdů, systémy dálkového ovládání výhybek, nebo řešení technologií na křižovatkách,“ vysvětlila Sandra Chvojková, mluvčí firmy Automatizace železniční dopravy (AŽD) Praha.

Projekt výzkumného a vědeckého pracoviště spolufinancuje Evropská unie a dopravní fakulta ČVUT. Jeho celkové náklady se vyšplhaly na 160 milonů korun. „Cílem tohoto projektu je podpořit malé a střední podnikání a vývoj nových technologií především pro dopravu,“ uvedli zástupci AŽD.

Vedle vědecko technického parku slouží instituce také jako podnikatelský inkubátor. Podobný byl nedávno otevřen také přímo v Nymburce. „Podnikatelský inkubátor je část areálu určená především pro studenty a absolventy technických oborů, kterým má centrum pomoci v jejich podnikatelských začátcích. Budou mít možnost pronájmu prostor za zvýhodněných podmínek, především ale budou mít k dispozici moderní vědecká a technologická zařízení,“ doplnila mluvčí AŽD.