Velký zájem voličů registrují například v Nymburce, Poděbradech, Rožďalovicích nebo Městci Králové. „Do 16 hodin, tedy ve dvou hodinách po začátku voleb, se dostavilo celkem 21 % oprávněných voličů. Zájem je velký, dá se předpokládat, že účast bude vysoká,“ uvedla Michaela Semerádová, zapisovatelka šestého nymburského okrsku na Zálabí.

Podobně to vypadalo i v 10. okrsku na sídlišti, kde se volí na Základní škole Letců R.A.F. Fronta zhruba deseti lidí čekala u vchodu už před odemčením volebních místností, tedy před 14. hodinou. „Máte dvě minuty zpoždění,“ ozval se jeden z čekajících, který si zřejmě neseřídil hodinky.

U jedné z mladých voliček jsme zjišťovali, proč se vypravila volit. „Sleduji situaci tady už nějakou dobu a hrozně mě štve, jak se jeden z politiků vyjádřil o podnikatelích. Moji rodiče podnikají, a to, že o nich někdo prohlásil, že kradou, je hodně urazilo. Takže jsem chtěla hlasovat proti němu," uvedla Nymburačka Míša, která absolvovala volby podruhé v životě.

Ilustrační foto.
Středočeši volili nové poslance

V menších obcích, kam jsme po otevření místností zavítali, příliš velký zájem o volby nebyl. V Nových Dvorech, kde je zapsáno 59 voličů, přišel s úderem druhé hodiny nejstarší místní volič, v prosinci jedenaosmdesátiletý Pavel Hájek. Vzorně odvolil i se svou manželkou. Nikdo další však u dveří nečekal. V Běruničkách u Městce Králové, kde mají za volební místnost buňku na návsi, která se jinak nevyužívá, dorazili během dvou hodin jen tři voliči.

Pohodu si užívali také v Tuchomi, kde se tradičně volí v místní hospodě. Více než hodinu po začátku voleb přišli jen 2 z 55 možných voličů. Jedna ze členek komise pojmenovala i další fenomén. Rozmýšlení si volby na poslední chvíli. „Já sama jsem ještě nevolila. Budu volit až zítra, ještě totiž nemám vymyšlené, koho zvolím,“ vysvětlovala členka volební komise. V Nymburce se o volbě diskutovalo i u pátečního oběda v restauraci U Gregorů. Skupina mužů řešila problém, která strana je horší a která lepší.

V lázeňských Poděbradech obcházel volební místnosti starosta Ladislav Langr. Šestka na kandidátce sociální demokracie se ptala členů volební komise, zda je všechno v pořádku. Podle dosavadních informací však na Nymbursku zatím žádný problém v souvislosti s konáním voleb nevznikl.

Snad kromě jednoho úsměvného. Právě v Poděbradech se domáhala jedna z voliček vstupu do volební místnosti už v půl jedné odpoledne. Tedy hodinu a půl před oficiálním zahájením voleb. „Paní si totiž spletla den. Myslela si, že je už sobota,“ uvedla vše na pravou míru členka místní komise.

Volby na Nymbursku.
V Opolanech a Sánech se dveře netrhly hned po čtrnácté hodině

V Rožďalovicích, kde rovněž registrovali v prvních hodinách po otevření místnosti velký zájem o hlasování, mají dokonce jednu raritu. Velká dřevěná urna se státním znakem sice nepůsobí nejnověji, ovšem je rozhodně hezčí než klasické plastové urny užívané ve většině voličských místností. „Pokud si dobře vzpomínám, tato urna byla vyrobena při příležitosti prvních svobodných voleb po roce 1989. Měli jsme takové i menší přenosné urny, ty byly ale příliš těžké, proto už byly nahrazeny novějšími, lehčími. Tuto ale využíváme nadále,“ řekl jeden ze zkušenějších členů komise. Právě v Rožďalovicích se menší mobilní urny uplatní jako málokde. Část členů volební komise musí tradičně do místních domovů pro seniory v klášteře a na zámku, aby umožnili hlasování méně pohyblivým a starším lidem.

S pozdně večerními hodinami tradičně zájem o volby uvadá. Co dělají členové volebních komisí ve volných chvílích? Mladší mají před sebou na stolech notebooky, případně se baví chatováním či hraním her na telefonech. Starší mají připravené knihy a časopisy. Na menších obcích jsou podle některých vyjádření schopni se po celé dva dny bavit mezi sebou a i tak prý čas docela rychle utíká.

Volby v Nymburce
V Nymburce odhadují lepší volební účast než v roce 2013