Sršni, včely, vosy. Bodavý hmyz, z kterého jde v létě občas strach. Právě v těchto týdnech je možné na rojení narazit nejčastěji. „Letos jsme už například zasahovali u zámku na Loučeni nebo při likvidaci roje sršňů v Kostomlátkách,“ uvedl starosta nymburských dobrovolných hasičů Zdeněk Vocásek.

Jak se v takové situaci zachovat? Podle hasičů je potřeba rozlišovat, v jaké situaci se člověk ocitá. „Hasiči vyjíždí výhradně k případům ohrožení lidí, což jsou roje u zastávek autobusů, v parcích s větším pohybem osob, roje u činžovních domů, škol, dětských hřišť, nemocnic, letních dětských táborů a podobně,“ řekl Vocásek.

V praxi pak také při rozhodnutích o výjezdu zohledňují případy seniorů, dětí, těhotných žen a alergiků.

Ne všechny sbory hasičů také mají na podobné zásahy vybavení. Například v Městci Králové potřebné náčiní nemají. „Nás lidé nedávno volali k zásahu proti roji v Činěvsi. Bohužel v takovýchto případech předáváme zprávu kolegům profesionáílům z Poděbrad, kteří jsou na podobné akce vybaveni,“ uvedl velitel městeckých hasičů Miloš Mužík.

Zdaleka ne u každého včelího roje však zasahují hasiči. Naopak, pokud se jedná o soukromý pozemek a nejedná se o přímé ohrožení života nebo zdraví, vyzývají, aby lidé kontaktovali speciální deratizační firmy. „Mohou oslovit i naši operátorku, která má kontakty na příslušné firmy a dokáže lidem poradit,“ řekl Vocásek.

Hasiči mají jednu čerstvou zkušenost s deratizátory z minulého pátku. Ačkoliv se nejednalo o deratizaci hmyzu, ale hlodavců. Jeden z obyvatel nymburského penzionu Panorama zavolal hasiče, protože uviděl kouř a domníval se, že hoří. Přitom se však jednalo právě o specialistu z deratizační firmy a planý poplach.