Dvacet procent veškerých včelstev. To je smutná bilance zaniklých včelstev, se kterou se musí smířit včelaři v Poděbradech. Zůstalo jich 462, vymřelo 111. Včely nejen na Nymbursku totiž likviduje zákeřný parazit. Kvůli vymírání včelstev bude i méně medu a milovníci oblíbeného včelího produktu si tak budou muset sáhnout hlouběji do peněženek.

Předseda Okresního výboru Českého svazu včelařů v Nymburce Josef Lounek je přesvědčen, že za nárůstem počtu vymírajících včelstev jsou mírné zimy z posledních let. „Ty způsobují, že parazit s názvem Varroa destructor se množí mnohem intenzivněji,“ říká Lounek, který žije v Poděbradech a své úly má v nedaleké osadě Ostrov.

Takzvaná varróza pak způsobuje, že včely jsou výrazně oslabené a při prvním jarním výletu z úlu vlastně vylétají zemřít a nevracejí se.
Tentýž problém řešili také například v USA, kde si ovšem dlouho mysleli, že mizení včelstev způsobují vlny mobilních telefonů. „Byl to omyl, jednalo se také o parazita.“ říká včelař.

Problémy českých včelařů už začali řešit také veterináři. Ti vymezili nová a zvláštní pravidla při ošetřování včelstev. Kromě jiného musí svá včelstva ošetřit všichni mimořádně ještě na konci léta.

Průměrné včelstvo ročně vyprodukuje asi 12 kilogramů medu. Jen v Poděbradech tedy bude letos o zhruba 1300 kilogramů medu méně. Kvůli zhoubnému parazitovi, který likviduje včelstva v celé republice naroste i cena oblíbeného včelího produktu. A to na 100 až 120 korun.

Český svaz včelařů přemýšlí, že požádá stát o finanční příspěvek na obnovu svých včelstev. O dotaci však zatím oficiálně nepožádal. „Já osobně bych byl spíše pro podporu od státu mladým začínajícím včelařům,“ míní včelař z Poděbrad.

Ještě mnohem hůře než na Nymbursku jsou na tom včelaři například na Benešovsku nebo jižní Moravě. „V těchto regionech vymřelo 70 až 80 procent všech včelstev. Pro starší chovatele je to likvidační záležitost,“ uvedl Lounek.

Jak ze začarovaného kruhu ven? Pomoci prý musí opět příroda. „Chce to jednu pořádnou a krutou zimu. Parazita asi nikdy nezlikvidujeme úplně, ale situace by se mohla snad vrátit do normálu,“ myslí se šéf okresního svazu včelařů Josef Lounek.