Včelařek je v převážně mužském oboru pomálu. Jedna z nich, Poděbraďačka Kateřina Šulková, provedla za dopoledne částí jejich včelího království v zahrádkářské kolonii asi patnáct zájemců. Mezi nimi i herce Zdeňka Žáka.

Přes síťky včelařských klobouků návštěvníci sledovali zapálení dýmáku, mezi všudypřítomnými neútočnými včelami nahlédli do několika úlů a byli svědky označení trubce číslem nebo si potěžkali plný medník či plástev plnou medu. "Trubec, kterého jsme označili, se může vrátit i do jiného úlu, jemu je jedno, kde ho nakrmí," vykládala s humorem včelařka, která názorně představila včelí mateřinku i včelstvo spějící k zániku. Děti se zájmem poznávaly včelu od trubce, stáří včel a hledaly včelí královnu.

Včelař Miroslav Váško zodpovídal dotazy na přezimování včel, kvalitu medu i ceny včelstev. "Nyní se každý den v úlu narodí na dva tisíce včel a žije jich tam přibližně třicet tisíc," doplňoval zajímavé údaje vousatý včelař a upozornil, že zralý med musí mít méně než 20 procent vody. Déle trvající chladno v letošním roce prý způsobilo, že včely později vylétly a může být méně medu.

Noc kostelů v Nymburce v roce 2018.
Středočeská Noc kostelů nabídne workshopy i ochutnávku mešního vína
Místo na železničním mostě, kde se bude opravovat zábradlí.
Železňák zavřou po pádu stromu
Ilustrační foto.
Ztráty a nálezy: bižuterie, kajak i inzulinové pero

Olga Vendlová