Díky řadě lidí prožijí veselé Vánoce i mnozí opuštění pejsci v útulcích. Podle zkušeností ošetřovatelek se právě na Vánoce najde řada lidí, kteří pejskům přinesou dárek v podobě něčeho dobrého na zub nebo finanční pomoci.

Například v poděbradském útulku se opuštění pejsci mohou díky darům těšit na bohatou štědrovečerní večeři. „Při rozsvícení vánočního stromu se v Poděbradech konala sbírka a lidé přispěli docela vysokou částkou. Chtěla bych jim za to poděkovat,“ řekla Eva Benešová z poděbradského útulku s tím, že za vybrané peníze uspořádají pejskům vánoční hostinu v podobě vařených kuřat a dalších pamlsků.

Štědrý den v útulku se stal tradicí i v Lysé nad Labem. Tam pejskům dokonce zdobí stromeček. „24. prosince od 10 do 13 hodin mohou přijít lidé a přinést pejskům nějaký dárek,“ řekla ošetřovatelka Eva Čápová. A lidé prý tuto akci vítají. Pejskům nosí konzervy, granule a piškoty a různé pamlsky.
Podle zkušeností ošetřovatelů se každým rokem objevuje více lidí, kteří na opuštěné pejsky nezapomínají. „Je to od lidí hezké, že si vzpomenou a potěší psí duši,“ dodala Čápová.

V Lysé nad Labem mají v současné době 48 pejsků, což je prý běžný počet a v průběhu roku se nijak výrazně nemění. Pejsky, kteří se tradičně zaběhnou po divokých silvestrovských oslavách, si jejich majitelé vyzvednou. „Máme tu teď tři štěňata, která v sobotu vezeme na umisťovací výstavu na zámek do Brandýsa nad Labem,“ dodala Čápová. Na výstavu mohou lidé vyrazit od 10 hodin. K vidění a k osvojení tu bude 10 pejsků a dvě kočky z lyského útulku.

Téměř plno hlásí i útulek v Poděbradech. Tady našlo domov 15 pejsků. A už příští týden se zdejší rodina rozroste o tři štěňátka. Hezké Vánoce mohou lidé udělat i pejskům v útulcích v Sadské a Nymburce.