Lidové Vánoce v Polabí. To je už tradiční výstava, kterou otevírá každoročně přerovský skanzen. Chalupy jsou vánočně vyzdobeny, ve staré škole předvádějí šikovní lidé lidová řemesla. Novinkou je letos nastálo otevřená truhlárna.

Na žádost návštěvníků letošní Lidové Vánoce otevřely své brány již o čtrnáct dní dříve proti minulým letům. Výstava potrvá až do 29. prosince a otevřeno mají v Přerově od pátku do neděle od 9 do 16 hodin.

Děvčata Helena Krejčíková a Dita Lovětínská z poděbradské hotelovky pekly ve škole perníčky. „Od rána jsme spotřebovaly asi kilo těsta. Je tady příjemně teplo. S dětmi pak zdobíme perníčky. Jedno 
z nich ozdobilo houbičku šnekem," smála se Krejčíková. Jinak prý zdobí klasiku jako srdíčka, hvězdičky a zvonečky. A jak to mají doma? „Tam spíš pomáhám mamce," culila se Lovětínská, která tu není s Helenou rozhodně poprvé. Pečou tu s dětmi už několik let, 
o všech adventech.

Alena Ullmanová z Nového Újezdu předváděla naproti nainstalované hospodské selance výrobky ze slaného těsta. Například andělíčky, betlémky, miminka. „Nedá to tolik práce, výrobek z těsta dám usušit na topení," předvedla hned v praxi paní Ullmanová.

Ta prý od rána spotřebovala na deset kilo těsta. Sama je členkou Klubu lidové tvorby, kde pletou košíky, pečou vizovické pečivo, tkají nebo vyrábějí předměty z kukuřičného šustí.

Součástí výstavy jsou všemožné betlémy, hlavně papírové i dřevěný od Zbyňka Hůrky z Vyšehořovic.

Novinkou je letos stálá truhlárna, kde se prezentují studenti střední umělecké školy. „Opravili jsme tam komín, může se tam tedy po celou sezonu," pochlubila se pokladní ve skanzenu Marie Křížová.