Není tomu tak dávno, kdy Nymburský deník informoval o nájezdu vandalů na poděbradském Jezeru. Další ničení ve velkém mají za sebou lázeňské Poděbrady. Stalo se na čarodějnice. Shořely dva kontejnery v Mánesově ulici u bývalé prodejny U Kaštanu, zničeno bylo sedm odpadkových košů na kolonádě nebo u zámku a odnesly to i lampy.

„Volali jsme policii, někdo si udělal čarodějnice z našich kontejnerů. Jenom škoda na těchto dvou kontejnerech je kolem dvaceti tisíc,“ uvedl jednatel technických služeb (TS) Josef Martinic.

Z velkých kontejnerů na tříděný odpad zbyly jen tyčky, na kterých jsou namontována kolečka. Dokonce to byla taková „liška“, že se lidé v okolí domnívali, že šlo jen o jeden kontejner.

Vandalové měli poslední dubnový den zřejmě velice adrenalinový. Tedy podle jejich gusta, nejednou posilněného alkoholem.

„Zmizelo nebo bylo zničeno sedm odpadkových košů. Najdeme je pokroucené, sešlapané, jeden koš skončil v Labi,“ řekl Jiří Pavlík z TS, který má na starosti odpady.

Podle Pavlíka zaplatí město za jeden plastový koš 1 200 korun. Když k tomu připočteme poničené lampy, u nichž jsou prokopané spodní kryty, řeč čísel je čím dál jasnější. Dostaneme se přes 30 tisíc. „To je opravdu hodně a větší množství zničených věcí. Většinou se vandalové zaměřují na koše cestou z hospody, po víkendu je to znatelné,“ uvedl Pavlík s tím, že v loňském roce umístily do Tyršových sadů poblíž restaurace U Šťastných 5 nových košů. Druhý den tam zbyl pouze jeden.

Je vůbec nějaká šance dostat se ze začarovaného kruhu vandalismu? „Podle mě by to vyřešily kamery. Lidé totiž nechávají vedle kontejnerů kolikrát i nebezpečný odpad a myslí si, že ho odvezeme,“ uvedl Pavlík.

Podle Elišky Svobodové z Poděbrad je to zakódované ve výchově a v absenci městských strážníků na těch správných místech. „Vemte si kolik tu je všude heren, dnešní výchova není dostatečná. A městskou policii také neuvidíte. Sedí v kanceláři,“ myslí si Svobodová.

Městská policie má v lázních vytipovaná problematická místa. „Je to například krytá kolonáda, nebo dětské hřiště u kostela. Několikrát jsme někoho chytili při vandalismu. Třeba rozdupávali zemní světla, jeden člověk si lehl do květinových hodin,“ uvedl šéf městkých strážníků Miloš Dlabal.
Podle Dlabala je současných 16 kamer, které sleduje služba, dostatečných. „Víc by jich nikdo neuhlídal,“ řekl Dlabal.