26 polámaných třešní. To je výsledek řádění zatím neznámého chuligána, který si bůhvíproč vylil vztek na mladých stromcích. A ničil opravdu důkladně. Ani jeden ze stromků nemá nejmenší naději, že by se ještě vzpamatoval.

Starosta Bohumil Vinš je rozezlen a hned v neděli ráno podal na policii trestní oznámení.

Stromky rostly u silnice mezi obecním úřadem a zdravotním střediskem. „Muselo se to stát v sobotu v době zhruba od tří do osmi do večera. Je to nepochopitelné. Doufám, že policie toho člověka najde. Pak ho nechám stromky znovu vysázet, aby věděl, jaké to je,“ říká nazlobený starosta.
Ten hned druhý den vše oznámil na policii. „Ano, přijali jsme oznámení o poničení stromků. Případ šetříme jako přestupek proti majetku, pachateli hrozí pokuta. Předběžná škoda byla vyčíslena na 4 500 korun,“ uvedla policejní mluvčí Zuzana Tuzarová.

Starosta si chce ale na hodnotu stromků nechat udělat odborný posudek. Třešně byly staré zhruba od jednoho do čtyř let. „Před časem už se tady něco podobného stalo, ale ne v takové míře. Tehdy se jednalo o tři čtyři stromky,“ vybavuje si Vinš.

Místní jsou stejně rozzlobení jako starosta. „Měli by jim za to usekat ruce. Ale před tím by vyfasovali rýč a vyhloubili by všechny jamky pro nové stromky,“ rezolutně tvrdí místní žena při pohledu na ležící zbytky stromků.

A kdo by za podobným vandalstvím mohl stát? Před časem byly na Loučeni problémy s několika problematickými mladíky. Část z nich však už podle starosty v obci nežije. „To je těžké, takhle někoho obvinit. Já opravdu nevím, kdo to mohl udělat,“ krčí rameny Vinš.

Obec bude muset zničené stromky nahradit novými. Chtěla by však, aby je nemusela platit z vlastní kasy, ale peníze aby dodal dopadený vandal.