Jan Ritter, lídr Nymburských demokratů, kteří skončili ve víkendových volbách na 2. místě, sice kvituje avizované pokračování v projektech, nicméně o řadu z nich má starost.

Naráží také na fakt, že vítěz voleb se spojil s až 5. - 6. stranou v pořadí podle aktuálních výsledků. „Vítěz voleb plánuje vést město se stranami, které se umístili až na 5. a 6. místě a mají v zastupitelstvu města jen velmi těsnou většinu 11 hlasů proti 10 hlasům ostatních stran, které uspěly ve volbách. Nestabilita vznikající koalice vynikne o to více, když si uvědomíme, že nás deset zbývajících zastupitelů reprezentuje téměř o 1,5% více nymburských občanů, kteří přišli k volbám, než vznikající koalice. Nehledě na dalších 17% hlasů, které propadly,“ konstatuje končící místostarosta Jan Ritter.

Designovaný starosta Tomáš Mach po podepsání dohody zdůraznil, že nechce revidovat rozjeté projekty a řadu z těch připravených považuje za výborné. O programových bodech týkajících se právě připravených projektů chce s opozicí jednat a věří v jejich podporu při klíčovém hlasování na jednání zastupitelů.

Dva ze zástupců nové koalice také potvrdili, že právě s Nymburskými demokraty zástupci vítězného hnutí Nymburk s klidem po volbách jednali. Petr Šmíd na sociální síti uvedl, že Nymburští demokraté měli jinou představu o povolební spolupráci. Tomáš Mach jednání s druhou stranou podle výsledků voleb potvrdil. „Jednali jsme také se zástupci Nymburských demokratů, s nimi chceme na některých bodech spolupracovat a doufáme, že tak pro některé projekty zvedne ruce i část opozičních zastupitelů. Část projektů je připravena opravdu výborně, jen nám trochu vadilo jejich pomalé spouštění, takže je budeme chtít rozhýbat,“ uvedl Mach.

Opozice snahu nové koalice pokračovat v projektech kvituje s povděkem. „Tomáš Mach slibuje pokračování v rozpracované práci, za což jsme upřímně vděčni. O budoucnost některých projektů však máme vážné obavy, už kvůli početní slabosti vznikající koalice na radnici. Každopádně slibujeme předání veškerých potřebných podkladů, dat a informací a budeme doufat, že naše rozdělaná práce a rozpracované projekty pro Nymburk nebudou zmařeny, ani zbytečně prodraženy,“ konstatují zástupci Nymburských Demokratů, Změny pro Nymburk a Zdravého Nymburka.

Zároveň však kritizují rychlost a způsob uzavření koaliční dohody. „V řadě jiných měst se povolební vyjednávání vedou několik týdnů, řeší se primárně priority, konkrétní průsečíky volebních programů, až teprve následně posty a personálie. V Nymburce je v podstatě jasno ihned a podepsáno do tří dnů. A obsazují se v první řadě posty,“ uvedl Ritter. Podle jeho slov se vítěz voleb vůbec nepokusil o návrh spolupráce ve formátu, který by respektoval vůli občanů jako celku. „Chci upozornit, že tato narychlo upečená koalice, asi předjednaná už před volbami, jak naznačuje rychlost vzniku, má dohromady mandát pouze od necelých 41 % nymburských voličů. Což nám přijde jako velmi nešťastný začátek nové obecní vlády,“ vzkázal lídr Nymburských demokratů jménem deseti opozičních zastupitelů.

KDO TVOŘÍ NOVĚ OPOZICI
- ve volbách druzí Nymburští demokraté, kteří získali 14,38% s lídrem Janem Ritterem
- ve volbách třetí Změna pro Nymburk, 13,18%, Pavel Fojtík
- ve volbách čtvrté ANO 2011, 9,58%, Adriena Gabrielová
- ve volbách sedmý Zdravý Nymburk, lídr Jan Petřík