Skanzen v Přerově si nadělil k Vánocům mimořádný dárek: hned pět nových historicky cenných objektů lidové architektury, které sem byly přemístěny z různých míst okresu. Výsledkem projektu ojedinělého nejen svým rozsahem, ale i použitými stavebními postupy, je významné rozšíření skanzenu o další významnou část staročeské vesnice.
Buďme konkrétnější. Co přesně budou moci návštěvníci skanzenu od této chvíle obdivovat? Velkou pilířovou stodolu, celoroubenou stodolu ze Sovenic, kopii kovárny z Jíkve i kopii zaniklé kapličky, která stála mezi Starým a Novým Přerovem. Také několik drobných staveb jako kůlny, chlívky nebo sušárnu ovoce.
Avšak nejnáročnější částí projektu byl přesun památkově chráněné roubené chalupy z Oskořínka. „Podařila se nám v Česku dosud ojedinělá záležitost: poprvé byly přeneseny v blocích celé bloky zdiva z nepálených cihel, aby se maximálně zachovala autentičnost chalupy," vysvětluje ředitel Polabského muzea unikátní postup Jan Vinduška.
Součástí projektu je i instalace nového informačně-orientačního systému v areálu včetně audiovizuálního průvodce. Byla vytvořena i mobilní aplikace o skanzenu pro chytré telefony a nově je řešeno i osvětlení výstavních prostor v objektech.
Na slavnostní zakončení projektu byli pozváni všichni, kdo se na realizaci projektu podíleli: zástupci Středočeského kraje v čele s hejtmanem Milošem Peterou, radní a senátorkou Emilií Třískovou a radním pro kulturu a památkovou péči Zdeňkem Štefkem, zástupci Regionálního operačního programu Střední Čechy (ROP), památkové péče i stavební firmy.
Jan Vinduška ve svém projevu uvedl: „Výstavba úspěšně skončila, nám ovšem vlastně vše začíná. Musíme objekty zařídit a zakomponovat do celého areálu. Ještě je potřeba spousta času a práce, aby sem nové objekty zapadly a vypadaly, jako by tu stály už století," uvedl Jan Vinduška a pokračoval: „Chalupa z Oskořínka ještě potřebuje určitý čas. Teď se chystáme dovybavit kovárnu, aby byla připravená na jarní velikonoční výstavu. Také připravíme kapličku, do stodol nastěhujeme inventář a na jaře osejeme prostor kolem objektů travou…"
Projekt dostavby přerovského areálu stál zhruba 12,5 milionu korun a z toho osm milionů pokryla dotace z ROP Střední Čechy.
Tímto plány týkající se přerovského skanzenu nekončí. Středočeský kraj jako zřizovatel Polabského muzea stále usiluje o získání přerovského zámku, který se nachází v těsném sousedství skanzenu. Vznikl by tak v Evropě unikátní komplex spojující dávný život na zámku a v podzámčí.