Když vstoupíte do nově vzniklého Muzea filmových legend v Poděbradech, které je umístěno na Jiřího náměstí v prostorech bývalého bytového textilu, dýchne na vás zvláštní atmosféra provázená většinou filmovou muzikou. V nespočetném množství prosklených regálů se na vás dívají slavní vetřelci, predátoři, postavičky od Walta Disneyho, E.T. Mimozemšťan a další, ale také živé celebrity, které mohli diváci sledovat na plátnech kin. Zkrátka filmové legendy. Majitelem stovek exponátů postav filmových i komiksových v muzeu je Jan Vlčko, tatínek čtyř dětí, který má už od mala sběratelské srdce. Prý sbíral vše, na co přišel, například mince, legendární céčka nebo časopisy Čtyřlístek. Jeho Muzeum filmových legend se dnes otevírá pro všechny dobrodružné duše a obdivovatele filmového plátna včetně komiksů a samozřejmě i jejich kostýmů.
Jak vznikla myšlenka vytvořit tak specifické muzeum?
Před nějakým časem jsem se pustil do sbírání figurek a soch. Jsem vášnivý sběratel a mí kolegové také. Je to naše hobby. Napadlo mě ukázat sběratelství a detailně zpracované makety široké veřejnosti a spojit to se zajímavým kulturním zážitkem pro rodiny.
Pro jakou cílovou skupinu je expozice určena?
Nejen pro děti, ale i pro dospělé, máme tady i predátory a vetřelce, takže cílová skupina je od tří let až po starší generaci. Já jsem velký fanda filmů, dříve jsem pracoval v multiplexu. Filmový byznys mě vždycky moc lákal. Takže všechny ty postavy velmi dobře znám. Když jsem zjistil, že se dají koupit věci v takto limitovaných sériích a jsou zpracované do sebemenšího detailu, tak mě to uchvátilo. Je to jako u známek. Jsou to striktně limitované edice. Musí se předobjednat třeba i na dva roky dopředu. Takže víme dopředu o exponátech, které budou v poděbradském muzeu v budoucnu vystavené. Expozici máme v plánu průběžně obměňovat.
Kde se figury vyrábějí?
Všechny pochází od zahraničních studií. Vyrábějí se na základě licence. Ať už vezmete například Star Wars, Predátora, Vetřelce a podobně, je vše přísně licencované a tvorba samotná se zadává po celém světě výrobcům. Lídr je stále Čína.
Jak probíhá taková výroba?
Udělá se prototyp, což je předloha na základě originální makety, která byla k filmu. Než se natočí film s nějakou bytostí, vzniknou návrhy a pak se udělá konkrétní maketa, ze které se odvíjejí další modely. Pak se natočí film, a když je zajímavý a lidé si hrdinu oblíbí, sběratelské figury se vyrábějí přímo podle prototypu. Já jsem se o tom, že toto zboží existuje, dozvěděl od kamaráda. Tomuto oboru se říká Popculture a je to umění, ve kterém jsou obsažené moderní postavy. Své příznivce si získává zhruba posledních třicet let.
Jaké postavy tedy uvidí návštěvníci vašeho muzea?
Kdybych měl vyjmenovat všechny postavy, tak bychom tady byli hodně dlouho. Ale jsou tu jak figurky, tak sběratelské sochy v nejčastějším měřítku jedna ku čtyřem. Ty jsou vyráběné z umělého kamene. Ale některé jsou také jedna ku jedné, máme tady poměrně hodně bust v životní velikosti. A samozřejmě návštěvníci uvidí i repliky zbraní, ale také různých drobností, které k těm postavám patří.
Do budoucna bychom chtěli dělat také workshopy, na kterých bychom veřejnosti chtěli ukázat, jak se ty figurky a sochy vyrábí, dále pravidelné autogramiády se známými osobnostmi z filmové a komiksové branže.
Do Poděbrad jsme muzeum přesunuli proto, aby si rodiny užily nejen prohlídku našeho muzea, ale také hezkou procházku po kolonádě nebo třeba výlet do další blízké zajímavé lokality tady na Nymbursku.