O přejmenování kandidátky začal tým kolem stávajícího starosty uvažovat poté, co předseda hnutí STAN Vít Rakušan oznámil, že pokud Červinka kvůli nevhodným slovům o střílení Romů sám z kandidátky STAN pro zářijové volby neodstoupí, tak jej odvolá. Celá původní poděbradská kandidátka se však postavila za stávajícího starostu a narychlo zorganizovali petiční akci. V rámci ní potřebovali do pondělního večera jako nezávislé sdružení sehnat podle zákona podpisy 7 procent voličů z daného města, což je v Poděbradech zmíněné číslo 1 003.

Organizátoři petiční akce v pondělí večer oznámili, že se jim to podařilo.

V úterý tedy podle všeho zaregistrují novou kandidátku. „Na naší kandidátce je všech 21 lidí, kteří byli na původní kandidátce STAN, nikdo nás neodmítl,“ řekl jeden z kandidátů a současný zastupitel Jaroslav Štěpán.

V praxi to znamená, že hnutí STAN nebude mít v Poděbradech v zářijových volbách svoji vlastní kandidátku. To potvrdil předseda oblastního sdružení STAN v Nymburce Marek Michl. „Je to tak. Pouze nás mrzí, že nás o svém záměrů odejít z naší kandidátky neinformovali a dozvídáme se to zprostředkovaně ze sociálních sítí,“ uvedl Michl.

Celá kauza začala poté, co se před několika dny na twitteru objevila část záznamu z červnového jednání poděbradských zastupitelů. Starosta Jaroslav Červinka citoval svá vlastní slova, která pronesl před 22 lety před policistou, jenž vyšetřoval dopravní nehodu způsobenou psy romského majitele.

„Já jsem pak pronesl onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy,” prohlásil.

Červinka se minulé úterý za svá slova omluvil a označil je za hloupá jak před lety, tak nyní. Hnutí v první reakci jeho omluvu přijalo, nicméně ve čtvrtek se na popud předsedy Víta Rakušana sešla oblastní rada v Nymburce, která starostu vyzvala, aby z podzimní kandidátky odstoupil.

Červinka v sobotu prohlásil, že si celou věc rozmyslí do úterý. Šéf hnutí STAN poté oznámil, že pokud starosta neodstoupí, odvolá jej sám. Jeho příznivci na to reagovali peticí a přeregistrací kandidátky.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.