Opoziční hnutí Naše Poděbrady se však rozhodlo vyhlásit podpisovou akci za vyhlášení referenda o stavbě bazénu v rozmezí dvou až pěti let. Měl by mít 25 metrů a 6 plaveckých drah. „Získali jsme 2 811 podpisů,“ řekl na jednání zastupitelů Miroslav Holas, druhý muž kandidátky Naše Poděbrady. Tím byla splněna podmínka 20 procent podpisů oprávněných voličů k vyhlášení referenda, které se bude konat o víkendu současně s komunálními volbami.

Referendum bude mít čtyři otázky, z nichž největší emoce vyvolává druhá z nich. Ta zavazuje budoucí vedení města vybudovat bazén v období od dvou do pěti let od doby vyhlášení výsledků referenda. Podle iniciátorů hlasování to není nereálný požadavek. „Kdy jindy postavit něco, o čem se léta mluví než nyní, v období, kdy se ekonomice daří a odráží se to pozitivně i na příjmech města. Poděbrady si mohou plavecký bazén dovolit vybudovat a vědí to i všichni ti, kteří si jeho výstavbu v minulosti dávali do svých volebních programů,“ uvádí zástupci hnutí Naše Poděbrady.

S tím však ostře nesouhlasí zástupci koalice, zejména hnutí Volba pro Poděbrady, v jehož barvách chce svoji pozici obhájit starosta Ladislav Langr. Ten odhaduje investici do bazénu ve výši kolem 200 milionů za „ještě velmi střízlivou“. Přitom jeho kolegyně, předsedkyně finančního výboru Jana Veberová hovoří o tom, že reálná částka na všechny investice města činí zhruba 270 milionů korun ročně bez již schválených akcí. „To znamená, že buď rezignujeme na všechny další investiční projekty města, nebudeme opravovat silnice, zateplovat, budovat, podporovat neziskové aktivity a vše zaměříme jen na bazén, anebo se silně zadlužíme. Oboje je špatně,“ uvedl Langr.

Opozice však tvrdí, že některá hnutí slibují bazén místním už dvě volební období, ale svůj slib odmítají splnit. A jiný prostředek, než vyhlášení referenda, nevidí jako účinný. „Bazén by měl být prostřednictvím malého aquaparku i zdrojem zábavy. Pobyt ve vodním prostředí má z mnoha pohledů příznivý efekt pro náš organismus,“ uvádí své argumenty pro urychlenou stavbu bazénu.

Starosta však navíc poukazuje, že není jasné ani místo, kde by bazén měl stát. „Na konkrétní dotaz po tříměsíční kampani byl zastupitel Miroslav Káninský schopen prohlásit, že má nejméně 4 místa, ale ani na zastupitelstvu, které rozhodovalo o referendu, se o své tajemství nechtěl podělit,“ konstatoval Langr.

Výsledek referenda bude pro příští zastupitele závazný v případě, že se jej zúčastní alespoň 50% voličů.

Bazén tématem i v Nymburce

Bazén byl tématem politických půtek v posledních letech i v sousedním Nymburce. V roce 2016 zastupitelé rozhodovali o tom, zda bude postaven nový bazén „na zelené louce“ u zimního stadionu, nebo bude rekonstruován stávající bazén, který je ve špatném technickém stavu a poslední měsíce je dokonce z nařízení statika pro veřejnost uzavřen. Zvítězila druhá varianta a vedení města nechalo vypracovat podrobnou studii. Ta však přišla s vyšší částkou, než bylo původně uvažovaných 100 milionů korun.

Koalice však svůj postup uhájila a první kroky k zásadní rekonstrukci bazénu by měly být podniknuty ještě letos. „V tuto chvíli už má město na bazén platné stavební povolení i rozhodnutí o umístění stavby,“ řekl starosta Pavel Fojtík.

Navíc aktuální informace hovoří o možnosti zisku peněz na tento projekt. „Místostarostka Adriena Gabrielová jednala s poslancem Milanem Hniličkou o chystané výzvě pro obce a města do sportovních zařízení nad 50 milionů korun. Je tedy reálná naděje, že Nymburk by mohl bazén postavit z dotačních peněz a město by si nemuselo brát úvěr,“ uvedl starosta.

OTÁZKY REFERENDA O BAZÉNU
1. Souhlasíte s tím, aby Zastupitelstvo města Poděbrady v rámci samostatné působnosti podniklo veškeré kroky potřebné k zahájení výstavby areálu krytého plaveckého bazénu o délce 25 m se šesti plaveckými drahami v městě Poděbrady?

2. Souhlasíte s tím, aby Zastupitelstvo města Poděbrady v rámci samostatné působnosti podniklo veškeré kroky k tomu, aby výstavba areálu krytého plaveckého bazénu byla zahájena nejpozději do dvou let od dne vyhlášení výsledků místního referenda a ukončena nejpozději do 5 let ode dne vyhlášení výsledků referenda?

3. Souhlasíte s tím, aby Zastupitelstvo města Poděbrady v rámci samostatné působnosti podniklo veškeré kroky k tomu, aby součástí areálu krytého plaveckého bazénu byl také malý aquapark včetně bazénku pro nejmenší?

4. Souhlasíte s tím, aby Zastupitelstvo města Poděbrady v rámci samostatné působnosti podniklo veškeré kroky k tomu, aby součástí areálu krytého plaveckého bazénu byla také relaxační část obsahující parní sauny, sauny, vířivky, perličky, trysky, chrliče a klidovou zónu?