„Hned po vyhlášení nouzového stavu bylo naší snahou co nejvíce občanům pomáhat. V mateřské škole se začaly šít roušky, které se v první řadě dostaly k našim seniorům i s dezinfekcí. Naše další nabídka spočívala v zajišťování nákupů, především tedy potravin nebo léků. A také jsme chtěli zajistit nějaké stojany s dávkováním dezinfekce, ale nabídka na trhu byla velice omezená,“ vysvětlil starosta obce Jiří Bulušek.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Na řadu přišla svépomoc. „Během Velikonoc jsme se synem doma na dvorku zhotovili takový prototyp dávkovače. A potom jsem objevil společnost Výfuky Tyll z Nebovid. Došlo k rychlé dohodě s jejím vedením a bezdotykový stojan na dezinfekci s jednoduchým ovládáním byl brzy na světě,“ doplnil Jiří Bulušek.

Ten první se dočkal umístění v mateřské škole a později došlo k rozmístění dalších čtyř stojanů po obci. Objevit by se měl i ve středisku Diakonie. Stojany jsou vhodné jak pro vnitřní tak i venkovní použití. Mají jasné piktogramy a jsou vhodné jak pro tekutou, tak i gelovou dezinfekci.

Starosta vyjádřil přesvědčení, že kdyby toto opatření pomohlo třeba jenom jednomu člověku, tak se mělo uskutečnit. Velký úspěch mají stojany u dětí v mateřské škole. Především díky ovládání, které spočívá ve šlápnutí, po němž vystříkne dezinfekční dávka na ruce. Děti tímto způsobem také získávají dobré návyky na hygienické ošetření rukou.