Dva letošní samečci se narodili relativně krátce po sobě v březnu a dubnu. Šlo o třetí a čtvrté mládě chlebských langurů duk v pořadí. Jména jim vybírali fanoušci facebookového profilu Zoo Chleby. „Ti mohli do pondělní půlnoci do komentářů napsat své nápady. Z těch nejoceňovanějších dva vybereme,“ uvedli Karolina Dufková ze Zoo.

V současné době je langur duk jedním z nejvzácnějších zvířat, které je v České republice k vidění. Jejich chov je nesmírně obtížný. Ve většině zoo, kde se je pokoušely chovat, brzy uhynuli. Náročné je zajištění vyhovujících podmínek pro chov (uzpůsobení ubikace, vybavení, teplota apod.) a zejména krmení.

Languři duk jsou potravní specialisté, pro něž je nutné dovážet listí a další krmení například z Laosu a Vietnamu. Za odchov prvního samečka z roku 2018 získala Zoo Chleby ocenění Bílý slon, o rok později se druhý sameček, ve stejné soutěži, umístil na třetím místě. Kmotry nejmladších přírůstků se stanou zástupci ambasády Thajského království, neboť z tamní zoologické zahrady pocházejí obě matky Yai a Ding i samec Tua Noi (Malý hrášek), který je otcem všech chlebských mláďat. Langury duk chová Zoo Chleby od srpna 2016.