Současná vyjádření lídrů stran a hnutí napovídají tomu, že se vítězné hnutí spojí s tradičními stranami ODS a ČSSD a vytvoří tu nejtěsnější možnou většinu. Ačkoliv designovaný starosta Tomáš Mach ještě v sobotu večer nechtěl povolební vyjednávání specifikovat.

Z výrazného vítězství však měl pochopitelně radost. „Chci všem poděkovat, protože bez ostatních bych to nedokázal. Trochu jsem se bál, že jsem je do toho před rokem namočil a výsledek to nepřinese. Dopadlo to nad očekávání, mám velikou radost a díky našim voličům,“ řekl pravděpodobný budoucí starosta ve volebním štábu, který sídlil v Panoramě.

Tak veselo nebylo u členů dosavadní radniční koalice. Přesto že hnutí Nymburští demokraté, Změna pro Nymburk a ANO 2011 skončili na druhém, třetím a čtvrtém místě, celkovou většinu jim to nepřineslo. „Předně chci pogratulovat vítězi voleb a samozřejmě mu přenecháme právo vyjednávat jako prvnímu. Zajímavým poznatkem je fakt, že vzniklo 13 kandidátek a i kvůli tomu téměř 20 procent hlasů propadlo. V příštích dnech očekávám náročná jednání,“ řekl dosavadní starosta Pavel Fojtík, lídr hnutí Změna pro Nymburk, které skončilo se 13,18% na třetím místě.

Volební štáb dosavadního starosty Pavla Fojtíka a hnutí Změna pro Nymburk v hotelu Grand:

Předběhlo je hnutí Nymburští demokraté místostarosty Jana Rittera. „Úspěch Nymburku s klidem mě překvapil,“ připustil Ritter krátce před dopočítáním výsledků ve svém štábu v nymburské čajovně. Dodal, že město je v tuto chvíli rozděleno na dva tábory. „Za současného rozložení sil budeme velmi vážně uvažovat o tom, že zůstaneme v opozici. Dosavadní spolupráce v koalici myslím byla pro město prospěšná, nyní nám většina jen těsně nevychází,“ zhodnotil výsledky Ritter.

Volební štáb Nymburských demokratů v čajovně:

S takovým hodnocením souhlasí i dosavadní místostarostka a lídr hnutí ANO 2011 Adriena Gabrielová. „Se současnými partnery zřejmě zůstaneme v opozici. Překvapil mě malý zisk našeho hnutí, které je zhruba na polovině hlasů, které získalo před 4 lety. Své udělala jistě i masivní negativní kampaň zaměřená na naše hnutí,“ uvedla Gabrielová. ANO 2011 získalo 9,58% hlasů.

Naopak na novém vedení radnice se podle všeho budou podílet tradiční strany, které drží v Nymburce letité spojenectví – ODS a ČSSD. „Vítězství Nymburka s klidem jsme očekávali, i když ne tak výrazné. K sestavení koalice však potřebují další partnery,“ komentoval výsledek voleb lídr ODS Zdeněk Vocásek. Dá se spekulovat o tom, že právě on by se mohl vedle starosty Tomáše Macha posadit do křesla místostarosty. Nebyl by v této funkci nováčkem. „Budeme jednat v neděli odpoledne a nechci předbíhat. Koalice Nymburk s klidem, ODS a ČSSD je jednou z variant,“ doplnil Vocásek.

Lídr ČSSD a stávající náměstek hejtmanky Miloš Petera dokonce se vznikem takové koalice reálně počítá. „Předpokládáme, že tento formát vznikne, v neděli odpoledne o tom budeme jednat,“ potvrdil Petera Nymburskému deníku. Usedne také on do křesla místostarosty? „Ne, já určitě ne, chci zůstat na kraji. Já přijdu s možnou variantou, že by zůstal jeden místostarosta. Ale uvidíme, jak se jednání vyvinou,“ řekl Petera.

Jediným zastupitelem mimo zmíněné strany a hnutí bude Aleš Omáčka kandidující na 5. místě sdružení Zdravý Nymburk. Dopoledne se spekulovalo o tom, že přenechá mandát lídrovi kandidátky Janu Petříkovi. Ten to však odpoledne popřel. Potvrdil však, že do nově se rodící koalice jejich zástupce nepůjde. "V případě vzniku předpokládané koalice my zůstaneme v opozici," řekl Petřík. Poměr sil v zastupitelstvu by tak měl být opravdu nejtěsnější. Nová koalice dá dohromady 11 hlasů a bude čelit opozici s 10 hlasy.

Zklamání po volbách určitě panuje u komunistů. Ti se do nymburského zastupitelstva nedostali vůbec poprvé od revoluce v roce 1989. Smutek panuje také u Pirátů, kteří měli mnohem vyšší ambice, než zisk 4,34% procent a propadnutí jejich hlasů. „Z výsledku voleb mám rozporuplné pocity. Dopadlo tak, jak jsme nejméně chtěli a předpokládaná koalice se z toho docela jasně rýsuje,“ uvedl lídr Pirátů Petr Procházka.