Část lidí však v komentářích na sociálních sítích kritizuje fakt, že po vysazení se stromy v současných vedrech málo zalévají. To však ředitel technických služeb odmítá.

Kde všude ve městě rostou nové stromy? Na jaře letošního roku byl osázen příjezd do města u kruhového objezdu pod Všechlapským vrchem. Přibyly 4 platany v kruhu a 32 javorů okolo silnice. Také byla vysazena alej 42 lip v rekonstruované Lipové ulici. Další nová lipová alej v počtu 18 kusů roste na Poděbradské ulici. „Dochází k zachování a rozšíření vzrostlé zeleně, která je odolná klimatickým změnám,“ řekl mluvčí nymburské radnice Petr Černohous.

Mládě, které odvezli zaměstnanci Stanice pro zraněné živočichy a jehož prognóza není dobrá.
Labuťáka Bohouše skřípla vrata, labuť bojuje o život mláďat

Nově bylo umístěno 5 javorů na dětském hřišti Nezlobiště a 20 stromů na sousedním novém dětském hřišti, které se slavnostně otevře 26. června. Nové jehličnany kultivují také prostředí hřbitova. Konkrétně se jedná o 8 borovic. Dalších 12 stromů přibylo v různých lokalitách. „Díky dobré spolupráci města, technických služeb a nezávislého odborného poradce je naše město zelenější,“ uvedl Černohous.

Jenže o tom, že skutečně zůstane zelené i po stávajících vedrech, část lidí pochybuje. Poukazují na to, že stromy jsou za stávajícího počasí málo zalévány. „Lípy podél trati od místničky k železňáku byly letos zality asi jednou. Loni přežily první rok taktak jen proto, že jsme je zalévali,“ píše Irena Palátová.

Ředitel technických služeb Martin Netolický však říká, že zaměstnanci se o stromy jimi vysazené starají. „Všechny stromy, které jsme my vysadili, tak také zaléváme. Máme jednoho brigádníka, který se věnuje po celou pracovní dobu pouze zalévání. Ale o stromy pochopitelně pečují i další zaměstnanci, využíváme i služeb několika externích firem,“ řekl Netolický.

Podle jeho slov může docházet ke zkreslení pohledu na věc například v případě nové aleje v Lipové ulic nebo na sídlišti v ulici Jurije Gagarina. „V místech stavby je podle smlouvy povinná se starat o stromy firma, která tam provádí práce. Například v Gagarinově ulici je ve smlouvě s firmou, že provedou několik zálivek. Ačkoliv je možné, že se obrátí se žádostí o pomoc na nás,“ vysvětluje ředitel technických služeb.

Ilustrační foto.
Střetů se zvěří přibylo, příčin může být řada

Lokalit s novými stromy a alejemi však v příštích týdnech ještě přibyde. V letošním roce ještě bude vysazena alej akátů na Palackého třídě. Konkrétně v úseku mezi ulicemi Komenského a V Kolonii. Chystá se také atraktivní řešení kruhového objezdu u Kauflandu pomocí kamenných a štěrkových ploch doplněných stromy a trvalkami. Dojde i na výsadbu kmínkových keřů na Pražské ulici, která je zatím kvůli inženýrským sítím bez zeleně. Na vybraných místech se připravují zaměstnanci technických služeb na výsadbu cibulovin a zakládání záhonů s výsevem letniček nakvétajících postupně během celé vegetační sezony.

Kde jsou nové stromy a aleje
příjezd do města u kruhového objezdu na obchvatu pod Všechlapským vrchem (4 platany v kruhu, 32 javorů okolo silnice)
vysazena alej 42 lip v Lipové ulici
vysazena alej 18 lip na Poděbradské ulici
umístěno 5 javorů na dětském hřišti Nezlobiště a 20 stromů na sousedním novém dětském hřišti
8 borovic lesních na hřbitově a dalších 12 stromů v různých lokalitách

Kde ještě letos budou vysazeny
alej akátů na Palackého třídě
atraktivní řešení kruhového objezdu u Kauflandu pomocí kamenných a štěrkových ploch doplněných stromy a trvalkami
výsadba kmínkových keřů na Pražské ulici, která je zatím kvůli inženýrským sítím bez zeleně
výsadba cibulovin a zakládání záhonů s výsevem letniček nakvétajících postupně během celé vegetační sezony.

Park Mirakulum v Milovicích.
Mirakulum chystá oslavu Dne dětí