„Odhlasovalo už celkem 1 147 voličů, což je 9,81%,“ uvedla po půl páté Jaroslava Mejzrová, vedoucí odboru správních věcí nymburské radnice.

Ale zpět na začátek. Už pět minut před druhou odpolední postávalo u dveří vily Tortuga na nymburském Zálabí pět lidí. Jeden z největších nymburských volebních okrsků volí tradičně ve skautské vile. Zapisovatelka Simona Dirbáková ještě kontrolovala uvnitř správné postavení volební urny a s úderem druhé hodiny odpečetila její horní otvor a odemkla dveře. První voliči se sami hrnuli k nádobě z dezinfekcí. Bylo vidět, že dobře znají instrukce k těmto originálním volbám.

Z voleb 2020 v Lysé nad Labem.
V Lysé žene místní k urnám referendum o bytech

Jenže ani znalost předpisů a doporučení ještě neznamená hladkou volbu. Starší žena smáčkla dezinfekci trochu silněji, než bylo třeba. „No podívej se, teď mám pocákanou celou obálku. Snad se to nepropije na ten volební lístek uvnitř,“ obracela se s trochu zděšeným výrazem na manžela. Další komplikace však ale nenastaly a během prvních deseti minut mělo odvoleno zhruba dvacet lidí. Většinou se jednalo o příslušníky starší či střední generace.

Online reportáž

Věkově podobné to bylo i v okrsku číslo 5, který sídlí na druhém břehu Labe v Základní škole Tyršova. „Fronty nebyly, ale lidi přicházejí postupně,“ konstatovala Jitka Petrtýlová z volební komise. Krátce před půl třetí se ale místnost na chvíli od voličů vylidnila a už to dávalo tušit, že lidé se nijak mimořádně nevyburcovali a účast bůhvíjak vysoká nebude.

Úprava cedule na Základní škole Tyršova dočasně zavřela vchodové dveře k volebním místnostem.
Školník zavřel voliče ve škole

V části regionu se hlasuje také do Senátu. Dvě obálky tak dostali voliči třeba v Semicích. Hned na první pohled bylo jasné, že v této volební místnosti je něco jinak než v Nymburce i Lysé. No ano! Volební komise je tvořena převážně mladými lidmi, a také u některých příchozích voličů si člověk nemohl být pod rouškou jist, jestli se nepokouší volit neplnoletý mladík. V tomto případě však bezpečně fungovala místní znalost potvrzená samozřejmě kontrolou občanského průkazu.

Komisaři i voliči brali věci s nadhledem. „Na to, že ti je dvanáct, máš teda drzost jít k volbám,“ prohodil směrem k mladíkovi jeden z členů komise a všichni se rozesmáli. Mladíkovi však už evidentně osmnáct bylo, vyfasoval svoje lístky a zmizel za plentou. Podle Kateřiny Jungrové z volební komise odhadují účast v Semicích kolem 30 procent. „Což je popravdě víc, než jsme čekali. Lidi opravdu zatím chodí,“ uvedla členka komise.

Online reportáž