Hnutí Změna pro Nymburk, z jehož řad je i současný starosta Pavel Fojtík, k profesím kandidátů přihlíželo. „Určitou roli to sehrálo. Chceme mít kandidátku pestrou, tak aby kandidáti obsáhli co nejvíce oborů, o kterých jako zastupitelé rozhodují,“ řekl současný starosta. Sám Fojtík je profesí historik a na jeho kandidátce ale figuruje i ředitel školy, praktický lékař a dokonce i technický pracovník a vzpěrač v jedné osobě.

Jedním z výrazných opozičních hnutí, které má ambici získat po volbách post starosty, je kandidátka Nymburk s klidem vedená předchozím starostou Tomášem Machem. Ten naopak uvedl, že profese při sestavování jejich kandidátky nebyla podstatná. „Profese nesehrála vůbec žádnou roli. Sedli jsme si všichni kandidáti a domluvili se,“ zdůraznil Mach. On sám je náměstkem ředitele akciové společnosti, kandiduje s ním ale i ředitelka školy, městský strážník či básník.

Nymburští demokraté vedení místostarostou a architektem Janem Ritterem. k profesím prý také nepřihlíželi. „Vše se odehrálo na základě osobního pohovoru a jednotlivých kandidátů jsem se ptal, na kterém místě by se cítili nejlépe. Kandidátka se pak odsouhlasila hlasováním,“ popsal systém Ritter.

Zcela jinak vznikala kandidátka ODS. Jak mají tradiční strany ve stanovách, konaly se primární volby. Přitom profese kandidátů byla jedním z faktorů při sestavování kandidátky. Potvrdil to její lídr Zdeněk Vocásek. „Chceme místním nabídnout pestrou kandidátku. Tak, aby se lidé z konkrétních profesí mohli vyjadřovat k dění ve svých oborech. Například učitel k problematice školství,“ vysvětlil Vocásek. ODS vskutku rozmanitost dodržela. Jejich nejmladší kandidát, kterému je pouhých 22 let, je například ředitel hudební agentury. Naproti tomu nejstarším kandidátem je dvaasedmdesátiletý strojvedoucí ve výslužbě. Nechybí ani osobnost – basketbalový reprezentant a nyní hlavní trenér akademie Ladislav Sokolovský.

Poprvé se o hlasy nymburských voličů budou ucházet ambiciozní Piráti. Jejich lídr Petr Procházka je dispečerem mezinárodních vlaků. Části veřejnosti je znám i jako pořadatel kulturních akcí. V případě sestavování pirátské kandidátky se k profesím nepřihlíželo. Na jejich kandidátce lze objevit člověka, který má v kolonce profese zapsáno vlakvedoucí, duchovní.

Na rozmanitost sází i hnutí ANO. Na své kandidátní listině má například specialistka na ekologii podniku, mluvčího spolku, konzultantku nebo IT specialista, který se zaměřuje na podpora uživatelů.

ČSSD vysílá do boje někdejšího skvělého kanoistu Petra Fuksu. Spolu s ním ale kandiduje i ředitelka základní umělecké školy, farmaceutická asistentka, soustružník a technici v různých oborech.

To komunisté tradičně sází na dělnické profese, najdeme mezi nimi ale i recepční či státní zaměstnankyni.

Zdravý Nymburk nabízí technického kresliče a písničkáře Davida Šitavance. Kandidátku Národní demokracie vede dvojice brusičů skla. Pro Nymburk s podporou TOP 09 nominovalo textaře či cukrářku. Za SPD se o post zastupitelky uchází dokonce i šička.

I v sousedních Poděbradech je rozmanitost povolání na kandidátních listinách jednotlivých uskupení výrazným elementem. Na listině Volby pro Poděbrady stávajícího starosty Ladislava Langra najdeme také historičku Polabského muzea. ODS zde vysílá do boje mimo jiné someliéra či hostinského. Hnutí Pro občany Poděbrad má ve svých řadách starostu Sokolů, zahradníka i masérku. Hnutí Rozvoj – Prosperita pak napsalo na svoji kandidátku hned dva kuchaře, specialistu lékové regulace i hudebníka. Mladé Poděbrady by v zastupitelstvu rády viděly pohybového terapeuta či instruktora autoškoly. STAN Poděbrady s podporou KDU-ČSL pak sdružuje i takové profese, jakými jsou rejdař, vahař nebo kovorytec. Volba pro město Poděbrady nabízí i velitele hasičské stanice.