Ucelený přehled o tom, kolik lidí už na území regionu dorazilo a ubytovalo se, v tuto chvíli není možné získat. Jisté však je, že pomoc včetně ubytování už byla poskytnuta desítkám lidí.

Město Nymburk má podle nedělního vyjádření starosty Tomáše Macha připraveno v první vlně zhruba 25 míst v ubytovacích zařízení. „O jejich navýšení jednáme,“ řekl starosta. Nymburská radnice pak v úterý informovala o tom, že zprostředkovala ubytování 13 lidem přímo ve čtyřech rodinách.

V Poděbradech se plní městský penzion u zimního stadionu, který pojme 60 lidí. V pondělí starosta Jaroslav Červinka informoval o ubytování deseti žen s dětmi, nejmladšímu z nich jsou přitom teprve tři měsíce. O jídlo pro ně se stará Základní škola Václava Havla, kde žáci vyhlásili sbírku, z níž se financuje vaření obědů ve školní jídelně a jejich rozvoz do penzionu.

Je však pravděpodobné, že ubytovací kapacity měst nebudou na uprchlickou vlnu stačit. Proto se vedení radnic obrací na podnikatele v ubytovací a stravovací sféře i na jednotlivce, kteří chtějí lidsky pomoci v kritické situaci, aby se ozvali a svou pomoc oficiálně nabídli.
V Nymburce už vznikl na stránkách města formulář, jehož prostřednictvím lze nepřetržitě zveřejňovat nabízené služby. Je možné se obrátit se také na bezpečnostní ředitelku města Olgu Šimákovou, a to buď na mailovou adresu olga.simakova@meu-nbk.cz, nebo na telefonní číslo 722 972 450 - ve všedních dnech od 9 do 14 hodin.

Aktuálně vzniká rovněž webová stránka s názvem Nymbursko pro Ukrajinu, na níž bude sdílený dokument se seznamem veškeré dostupné pomoci a zároveň seznam potřeb a požadavků azylantů i jejich ubytovatelů. „Intenzivně pracujeme na propojení všech organizací a jednotlivců, kteří v našem okrese organizují nebo nabízejí jakoukoli formu pomoci. Zároveň hledáme dobrovolníky, kteří by byli ochotni podílet se s námi na této činnosti,“ uvedl krajský zastupitel Petr Procházka z Nymburka.