Jedna z největších základních škol v republice, milovická Juventa, směřuje ke konci třetí etapy svých úprav. Pokud vše dopadne podle stávajících předpokladů, kolaudace 20. srpna potvrdí fakt, že od září zasedne 
v této budově celých sedm nových tříd školáků.

Milovice zkolaudují třetí etapu výstavby nové základní školy za 400 milionů korun. Celkem zatím přibylo 16 tříd pro druhý stupeň a kapacita školy se navýšila na 1100 žáků. „V září do ní nastoupí dalších sedm tříd prvňáků," řekla místostarostka Milovic Marcela Říhová.

Práce na prvních třech etapách stály asi 300 milionů korun, většinu zaplatila státní dotace. Poslední, čtvrtá etapa, má skončit příští rok v červnu.

Škola, která vzniká od roku 2009 přestavbou zařízení pro výuku dětí sovětských vojáků, byla otevřena loni v lednu. Práce jsou naplánovány po etapách, aby se každý rok mohli noví prvňáci hlásit už do nové školy. Po dokončení to bude škola pro 1 600 dětí. 
„V letošním roce 20. srpna budeme kolaudovat třetí etapu výstavby naší Základní školy Juventa, tím navýšíme kapacitu na 1100 žáků. Už máme 
v provozu dva pavilony, teď
k nim přibude i třetí pavilon, to znamená, že Juventa už pojme i žáky druhého stupně," uvedla Říhová.

Ve čtvrté etapě, která by měla skončit příští rok v červnu, bude dokončen i sportovní stadion, jenž je součástí areálu. Nejen stadion, ale i další prostory nové školy budou sloužit v odpoledních hodinách také obyvatelům Milovic. „Například velká keramická dílna je v odpoledních hodinách velmi navštěvována veřejností. Máme teď s třetí etapou také velký baletní sál, který se bude používat například pro cvičení pro ženy a jiné aktivity," doplnila místostarostka.

Součástí stadionu bude fotbalové, volejbalové a basketbalové hřiště, doskočiště, běžecký ovál nebo hřiště na beach volejbal.

Za posledních 20 let se počet obyvatel středočeských Milovic téměř zdesetinásobil, žije v nich kolem 10 000 lidí. Před otevřením Juventy se děti musely učit i v náhradních prostorách, například ve sborovně. Náhlý příliv lidí si Milovičtí vysvětlují dostupnými a levnými byty, které se 
v 90. letech uvolnily po odchodu sovětských vojsk a po zrušení milovického vojenského prostoru.

(s využitím ČTK)