Součástí akce se stalo i finále floristické soutěže pořádané Českým zahrádkářským svazem. O tom, že se tohle klání stalo vskutku celostátní záležitostí, svědčí přehled vítězů. Tedy – vlastně vítězek. Kategorii žáků vyhrála Alexandra Gregorová z Frýdku-Místku, mezi juniory čili středoškoláky dominovala Pavlína Málková z Chrudimi – a prvenství v hlavní kategorii členů svazu zahrádkářů patří Petře Dlouhé z Karlových Varů.

Přímo před zraky stovek návštěvníků soutěžící nejen vytvářeli kytice a vypichované misky, ale došlo také na věnečky – a dokonce i na výrobu květinových šperků.

„Jsem ráda, že tato soutěž podporuje estetické vnímání, zručnost i cit pro detail – a především zájem o životní prostředí,“ poznamenala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), která soutěži křehké krásy udělila záštitu. Její náměstek s kompetencí v oblasti životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD) pak ocenil, že se jedná o rukodělnou aktivitu s důrazem na estetiku. „Pro dospělé i pro děti a mládež je tato činnost i jednou z možností, jak smysluplně naplňovat svůj volný čas,“ zdůraznil.