Jako houby po dešti se vyrojily ve středu odpoledne desítky sedících postav se čtvrtkou na kolenou a tužkou v ruce na nádvoří zámku v Lysé nad Labem. Co je k tomu činu vedlo? Inu, báječná lidská vlastnost pokoušet se o něco nového.

V tomto případě šlo o připojení se k nápadu Střední školy oděvního a grafického designu v Lysé nad Labem, která vyhlásila pokus o zápis do Knihy rekordů Agentury Dobrý den v počtu osob kreslících na jednom místě v jeden čas jeden objekt.

Myšlenka svolat kreslíře na zámek v Lysé se zrodil v hlavě pedagožky Střední školy oděvního a grafického designu Evy Novákové: „O naší škole se málo ví, dlouhá léta jsme spojováni s učilištěm. Jenže škola se velmi změnila. To, že dnes vychováváme výtvarníky a grafiky, ví hrozně málo lidí. Proto jsme si řekli, že dáme o sobě vědět. Umíme kreslit a chtěli jsme k tomu pozvat někoho dalšího. Spojení 
s Domovem Na Zámku, který není běžně přístupný veřejnosti, mi přišlo úžasné. Vždyť ani některé naše děti nevědí, jaké prostory tu jsou! No, a aby akce měla smysluplné završení, rozhodli jsme se, že práce, které vytvoříme, na závěr zpeněžíme a výtěžek věnujeme Domovu na zlepšení podmínek života jeho obyvatel," vysvětluje Eva Nováková.

Vraťme se však zpět na nádvoří zámku. Všichni příchozí se nejprve zaregistrovali 
kvůli regulérnosti rekordu, dostali díky partnerům zdarma papíry, náhodně příchozí 
i podložku na kreslení, a pak už si vybrali hezké místo a věnovali se umění. Nebyli však na to sami. Mezi kreslícími se pohybovali lektoři – výtvarníci a umělci, kteří pomohli každému, kdo si nebyl jistý 
a potřeboval pomoc.

Ve 13 hodin slavnostně zahájil pokus o rekord z balkónu zámku Jakub Marek z agentury Dobrý den, který přivítal přítomné a představil partnery, jimiž byly Město Lysá nad Labem, Domov Na Zámku 
a společnost Antalis. V tu chvíli již kreslilo snad všech 200 studentů střední školy, ale nejen těch. Odhadem kreslila další stovka účastníků, ve věkovém složení od 10 do 90 let! Kreslení zámku se totiž zúčastnili i někteří klienti Domova, z nichž nejstarší byla patrně dvaadevadesátiletá Věra Fialová.

První ročník ustavujícího rekordu – zámek v Lysé dosud nikdy tolik lidí naráz nekreslilo – se zjevně vydařil. Všichni zažili báječné odpoledne, něco se naučili a ještě pomohli dobré věci. Za rok se bude na zámku jistě kreslit zase.