Co se tedy v historickém domě nyní děje? Na vlastní oči jsme byli svědky betonování podlah. „V současné době jsou hotovy rozvody elektřiny, izolace, omítky, vyměněna okna a zateplen celý objekt. Dokončena byla nástavba nového sociálního zařízení pro učebny ve druhém patře. Tam vznikne kabinet, tři nové učebny a nová učebna cizích jazyků,“ řekl mluvčí nymburské radnice Petr Černohous.

Kromě toho byla zahájena instalace vzduchotechniky a rozvody topení. „Budou položené nové podlahy, obklady i dlažby a bude nově vybavena kuchyň. Termín dokončení všech stavebních prací je stanoven na květen 2018,“ doplnil Černohous. Děti se však do Smetanova domu podívají až v novém školním roce.

Jaký je hlavní důvod tak zásadní přestavby? Kuchyň, jídelna i učebny byly už delší dobu na hranici únosných hygienických podmínek. „Nešlapala vzduchotechnika, toalety měly omezené prostory, bylo jen otázkou času, kdy to hygienici ze dne na den zavřou,“ řekl ještě před začátkem radikální proměny Tomáš Danzer, ředitel Základní školy Komenského, naproti níž budova stojí, a jejichž žáků se situace dotýká nejvíce.

Tři čtvrté ročníky této školy, tedy téměř osmdesát dětí a jejich učitelky, mají v Obecním domě k dispozici celé třetí patro. Třídy jsou plně vybavené zpětnými projektory a počítači. Dokonce i s vybavením pro jazykovou učebnu, takže žáci nemusí nikam přecházet. 

Není to přitom poprvé, kdy se žáci základní školy Komenského učí v Obecním domě. Podobná situace nastala už před patnácti lety, kdy se přistavovala nová budova školy. „Jedna z učitelek tehdy dokonce výuku v Obecním domě zažila. Teď se tam vrací do stejné třídy,“ říká pobaveně Tomáš Danzer.

Rekonstrukce Hlaholu se týká i dalších dvou nymburských základních škol.

Žákům z Tyršovky dodává místo kuchyně v Komenského obědy tým z kuchyně školy RAF posílený o pracovnice z Komenského. „Školy si přece musí vyhovět. Není to pro kuchařky jednoduché, ale přece nenecháme děti o hladu,“ uvědomoval si na začátku přestavby ředitel školy RAF Jiří Cabrnoch. 

Přestavba objektu Hlahol patří mezi největší investice města. Celkem by měla přijít za zhruba 20 milionů korun.