Obec Dymokury, k níž patří Svídnice a Černá Hora,  si žije svůj každodenní život se všemi jeho radostmi 
i starostmi. Vedení obce je tu od toho, aby starosti a problémy řešilo a radostí v obci tak úměrně přibývalo. O tom, že se to docela daří, vyprávěla Nymburskému deníku starostka  Ludmila Kubálková.

„Ve vší skromnosti si myslím, že se nám daří dávat lidi dohromady. Že se tu koná stále více zajímavých akcí, při nichž se občané setkávají, spolu něco hezkého prožijí, popovídají si a hned mají k sobě blíž," říká na úvod starostka.

Vzápětí se dozvídáme několik inspirativních příkladů z poslední doby. ZŠ Masarykova získala dotaci na pět laviček určených pro „místa setkávání". Dvě umístila u školy, o umístění dalších se přišla poradit s vedením obce. To se rádo zapojilo, vždyť právě lavička je symbolem setkávání. Se zajímavou novinkou dokumentující společenské dění ve Svídnici přišla Vendula Burger, prapravnučka divadelníka Vendelína Budila (psali jsme o ní 12. srpna), která tu žije. Vytváří „Živou kroniku Svídnice", krátká videa 
z místních společenských událostí, která zavěšuje na internet. Pokud Živou kroniku na youtube vyhledáte, užas-nete, čím vším tu občané žijí.

Starostku Kubálkovou těší, že v obci báječně funguje spolkový život, hasiči,  klub důchodců, ale i další. „Fungující spolky, to je základ života v obci," říká starostka Kubálková.

Dymokury však žijí nejen společensky, ale i prakticky. Letos tu dokončili zbývající etapu chodníku na Černohorské ulici, dokončují dotační akci čtyř sociálních bytů, provedli výměnu dveří na budově školy a opravují havarijní stav některých úseků vodovodu. 
A v příštím roce budou dál sledovat dotační tituly, škola potřebuje nová okna, a nejen to.