Na dané téma hovořil po telefonu minulou sobotu s jednatelkou nymburské nemocnice Nelou Gvoždiakovou i premiér Andrej Babiš. „Premiér ocenil fungování očkovacího centra nymburské nemocnice a ubezpečil ji, že v dubnu by se měla situace výrazně zlepšit,“ uvedla mluvčí nemocnice Aneta Šenová.

V tomto týdnu vypsala nymburská nemocnice pro prvoočkované jen 180 volných termínů ve čtvrtek. Postupně bude registrované občany za závorou, kterých je nyní 779, pouštět k termínům. Fungování očkovacího centra je však kvůli nedostatku vakcín využito jen na zlomek své kapacity. Celková kapacita centra je nyní 1 000 očkovaných denně.

Jednatelka nemocnice se snaží situaci řešit na krajské i celostátní úrovni. Kraj aktuálně postupuje podle pokynu Centrálního řídícího týmu, tedy očkují podle prioritních skupin a dále podle počtu prvních dávek a čekajících osob před závorou. Jenže efektivita nymburského očkovacího centra a malý počet čekajících lidí může být paradoxně problém, nymburské centrum znevýhodnit a počet dávek snížit.

„Usilujeme dlouhodobě o změnu v systému rozdělování podle kapacity očkovacího centra. Máme k dispozici vyjádření Petra Šnajdárka z Centrálního řídícího týmu, který bude racionalizovat síť očkovacích center tak, aby byly lépe využity dostupné očkovací látky a zjišťuje nyní možnou kapacitu očkovacích center,“ vysvětlila Nela Gvoždiaková, jednatelka nymburské nemocnice.

Pokles za poslední týden

Zatímco ještě před dvěma týdny bylo nymburské očkovací centrum v tabulce počtu očkovaných jen těsně na druhém místě za Kolínem, který má větší očkovací kapacitu, aktuální tabulka uvádějící čísla za posledních sedm dnů je tristní. Z dřívějších téměř 2 tisíc osob za týden bylo v Nymburce očkováno minulý týden celkem 952 vakcín, z toho 815 první dávka, 137 druhá dávka. Tento týden se aplikovalo včetně čtvrtka 196 vakcín a všechno pouze druhé dávky. S určeným termínem čeká na očkování více než 4 600 lidí. Právě to je důsledek nedostatku vakcín.

Přitom jednatelka nemocnice už dříve uváděla, že cílem je mít očkovací kapacitu co nejvíce vytíženou i kvůli efektivitě využití očkovacích týmů. Kvůli dočasnému zastavení dodávek vakcín se však poslední dva týdny o potřebné efektivitě hovořit nedá. Jak už bylo řečeno, situace by se měla změnit k lepšímu v dubnu, což slibují zástupci kraje i státu.