Zásilka obsahovala 1 tisíc kusů respirátorů FFP2. Jednatelka nemocnice Nela Gvoždiaková situaci komentovala slovy „alespoň něco“. „Rozumím, že zařízení, která nemají k dispozici žádné respirátory a jsou odkázaná na ručně šité ústenky, jsou za FFP2 vděčná. Pro naše zdravotníky je to však nižší ochrana, než jakou máme zatím k dispozici,“ uvedla jednatelka nymburské nemocnice.

Už před 4. březnem se nemocnici podařilo nakoupit zásobu tolik potřebných respirátorů FFP3. „S těmi teď nakládáme v souladu s přijatými opatřeními nanejvýš uvážlivě. Pokud nedojdou další, budeme si samozřejmě muset vystačit s respirátory nižší kvality,“ konstatovala Gvoždiaková.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

V současné době se i díky zřízenému filtru u vchodu do nemocnice daří držet zdravotníky v relativním bezpečí od potencionálně nakažených pacientů. A včas určit, kdy je nutné použít ochranné pomůcky nejvyšší kvality a neplýtvat jimi pro preventivní účely.

„Děkujeme také dobrovolníkům, kteří nám dodávají ručně šité bavlněné ústenky. Ty nám pomohly v době, kdy se nám zásoby tenčily. Máme jich v současné době díky nim tolik, že můžeme pomáhat dál,“ dodala Gvoždiaková.

Dobře funguje také spolupráce s policií a záchrannou službou, které předávají nemocnici pacienta již opatřeného ochrannými prostředky a snižují tak riziko přenosu onemocnění Covid-19 na zdravotníky.

„Nemocnice je v tuto chvíli připravena kapacitně i personálně na každou situaci. Jsem hrdá na naše zaměstnance, kteří se v poslední době museli vyrovnávat se změnami souvisejícími se zabezpečením provozu. Jsou to profíci. Jsem přesvědčena, že z této zkušenosti vyjdeme posíleni,“ řekla jednatelka nemocnice.

Koronavirus v Česku