V Poděbradech se do blížících komunálních voleb zformovalo devět stran. V Křečkově, Koutech, Libici nad Cidlinou a Opolanech čtyři. V Okřínku, Senicích a Vlkově pod Oškobrhem kandidují jednotliví občané bez zastřešení politických stran. V Choťánkách, na Kolajích, Osečku a v Sokolči budou mít voliči na výběr pouze jednu kandidátní listinu. Tak vypadá předvolební boj na Poděbradsku.

V samotných Poděbradech jde letos do voleb ČSSD, Poděbradské fórum sdružené se Stranou zelených a Českou pirátskou stranou, Volba pro Poděbrady, ANO 2011, KSČM, Volba pro město Poděbrady, ODS, STAN a Naše Poděbrady a konečně TOP 09 Poděbrady se sdružením nezávislých kandidátů. Strany 
v tomto výčtu byly řazeny podle vylosovaného pořadí na hlasovacích lístcích. Předvolební situaci v Poděbradech se budeme blíže zabývat příští týden.

Z výše popsané situace je 
v některých obcích předem jasné, jaká strana bude vítězná. V Choťánkách postavila kandidátku jen ČSSD, na Kolajích je to Sdružení nezávislých kandidátů, na Osečku formace Oseček pro Vás a v Sokolči ODS. V těchto obcích budou voliči rozhodovat jen o konečném pořadí kandidátů takzvaným kroužkováním, tedy dáním přednostního hlasu.

Když se podíváme na etablované politické strany, zjistíme, že ČSSD se na Poděbradsku uchází o přízeň voličů v již zmiňovaných Choťánkách, dále v Koutech, Pískové Lhotě a Poděbradech. ODS sestavila kandidátku pouze v Poděbradech a v Sokolči, Komunisté pak v Křečkově a v Poděbradech.

Letošním komunálním volbám na registračním území Poděbrad jednoznačně dominují nezávislá a místní sdružení. V Koutech tak máme například Nezávislé Kouťáky, v Křečkově Hasiči dětem a obci, Křečkov 2014 a TJ Sokol Křečkov. V Libici nad Cidlinou voliči obdrží hlasovací lístek s Hasiči pro Libici, Nezávislými pro Libici nad Cidlinou, Sdružením nezávislých kandidátů a Sdružením spolků Libice nad Cidlinou. 
V Opolanech bude mít volič zamotanou hlavu ze čtyř stran s názvy: Nezávislí I. Opolany 2014, Nezávislí II. Opolany 2014, Sdružení Opolany I a Sdružení Opolany II. Pátečtí mají na výběr ze Sportovců Pátek a Žijeme pro Pátek. 
V Pískové Lhotě kandiduje kromě ČSSD ještě uskupení Co jsme začali chceme dokončit 
a podobně zmatená situace jako v Opolanech je také ve Vrbové Lhotě. Zde kandidují Nezávislí kandidáti pro Vrbovou Lhotu I, Nezávislí kandidáti pro Vrbovou Lhotu II a Pro lepší Vrbovou Lhotu.

Volebním zákonem není dána spodní hranice volební účasti pro vyhlášení výsledků voleb a následně úspěšných kandidátů. Lze předpokládat, že i kdyby v některé z obcí obyvatelé projevili naprostý nezájem o říjnové volby, sami kandidáti si svůj lístek do urny vhodí.