Jak bude město vypadat za dvacet let? To je přesně ta otázka, kterou hodlá vedení města řešit v nejbližší době formou nového územního plánu.

V něm by se měla objevit hlavně stavební uzávěra, kterou Milovičtí potřebují jako sůl. „V posledních letech se tu postavilo mnoho bytů, přistěhovaly se tisíce lidí, ale na infrastrukturu se jaksi pozapomnělo. Proto musíme začít situaci razantně řešit,“ uvedl starosta Milovic Lukáš Pilc.

Nový územní plán potřebuje mít město hotov do roku 2015. Vedení radnice se proto rozhodlo kvůli nutnosti zredukovat výstavbu nových bytů začít na plánu pracovat už nyní. „Jeho vypracování a schvalovací procesy budou trvat dva roky. Návrhy, které mohou být případně do územního plánu zaneseny, mohou lidé podávat do 17. března na městský úřad,“ vysvětlil starosta.

Za posledních 13 let se v Milovicích vytvořilo 3 317 bytů a bylo postaveno 220 rodinných domků. V Milovicích přibylo 1 614 nových obyvatel. Nyní je dalších 1 790 bytů před možnou rekonstrukcí. Tato čísla jsou pro město alarmující, protože znamenají kolem pěti tisíc nových obyvatel.

„Město nemá dostatečnou občanskou vybavenost. Možní investoři budou mít možnost odkoupit neopravené domy, které už dnes mohou být nebezpečné. Při práci na územním plánu by mohla stavební uzávěra být platná nejdříve od podzimu letošního roku,“ upozornil na zasedání zastupitelů Lukáš Pilc.

Město nyní jedná s pověřenou obcí, kterou je Lysá nad Labem, o zadání a zpracování plánu.